13/04/2021
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Απριλίου 2021 - 18:08

Μπαμ και κάτω στο 86’ η Νίκη Βόλου από τον Ιάλυσo

Τεράστιο διπλό με 0-1 για τους Ροδίτες μέσα στο Πανθεσσαλικό

Πέρασε αλώβητος και από τον Βόλο ο Ιάλυσος, ο οποίος έκανε ένα ακόμα μεγάλο «διπλό» επικρατώντας την Κυριακή (4/4) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο της Νίκης Βόλου με 1 – 0 για την 3η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της FootballLeague.

Οι «τοξοβόλοι» από την εκτός έδρας νίκη σε βάρος του Αιγάλεω στην αμέσως προηγούμενη αγωνιστική, έριξαν στο καναβάτσο και τη Νίκη μέσα στο Βόλο και «χτυπώντας» στο 86’ με τον Χατζησάββα, ο οποίος ήταν προερχόταν από τον πάγκο.

Mε αυτή την νίκη οι Ροδίτες έφτασαν τους επτά βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέα με την Καλαμάτα, ενώ οι Θεσσαλοί βρίσκονται στην προτελευταία θέση έχοντας μόλις έναν βαθμό.

Σε ό,τι αφορά το ματς, Η Νίκη Βόλου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πιέζοντας ασφυκτικά τον Ιάλυσο και μόλις στο 6′ έφτασε μία ανάσα από το 1-0 με τον νεοαποκτηθέντα Τζοβάρα. Συγκεκριμένα, ο Γκαρσία έκανε την μπαλιά από τα δεξιά και ο νεαρός εξτρέμ των «κυανόλευκων» έπιασε την κεφαλιά ψαράκι, αλλά η μπάλα «ξύρισε» το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανδρούτσου. Μάλιστα, ένα λεπτό μετά ο Τζοβάρας είχε άλλη μία τελική, με ένα διαγώνιο συρτό σουτ που πέρασε άουτ

Μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου οι Ροδίτες ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορρόπησαν την κατάσταση.

Οι «ερυθροκίτρινοι» απείλησαν στο 23’, με το σουτ του Σκεντεράι να περνάει άουτ, ενώ στο 29’ το δυνατό σουτ του Μαστραντωνάκη, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Περιστερίδης.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 39’, η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Παπαδόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο, παρότι και οι δύο ομάδες που είχαν τις στιγμές τους, θα μπορούσαν να πετύχουν από ένα γκολ.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, έχοντας και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Θεσσαλούς μάλιστα να χάνουν σπουδαία διπλή ευκαιρία για να προηγηθούν. Συγκεκριμένα στο 48’, ο Ροχάνο έκανε την κεφαλιά με τον Ανδρούτσο να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Κρούθ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αλιατίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ των «τοξοβόλων» απέκρουσε και πάλι δύσκολα.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν κάτι αξιόλογο, με το χρόνο να κυλάει όλα έδειχναν ότι όποιος πετύχει πρώτος γκολ, θα είναι και εκείνος που θα πάρει την νίκη.

Κι αυτό ακριβώς έγινε στο 86’. Συγκεκριμένα, οι Ροδίτες στην πρώτη επίσκεψή τους στην στα καρέ του Περιστερίδης στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Παπουτσογιαννόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Χατζησάββας με κεφαλιά μέσα από την καρδιά της άμυνας έκανε το 0 – 1.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και πίεσαν για να ισοφαρίσουν στο χρόνο που απέμενε και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κρουθ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ Ανδρούτσο, η μπάλα κόντραρε και ο Γκέζος απομάκρυνε με αυτοθυσία την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Λάμπρου, βρήκε τους Ροδίτες να πανηγυρίζουν ένα ακόμη εντυπωσιακό διπλό, επικρατώντας με 1-0 της Νίκης Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λάμπρου του Συνδέσμου Εύβοιας με βοηθούς τον Καλύβα του Συνδέσμου Φθιώτιδας και τον Δελή του Συνδέσμου Βοιωτίας.

Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Αλιατίδης (72’ Σαλαμούρας), Μπαλάφας, Αργύρης, Μέτσε (46’ Μπιτσάκος), Μπόσιο, Τζοβάρας (51’Πολίμος), Ντομίνγκεθ (62’ Γκονζάλες), Γκαρσία, Κρουθ, Ροχάνο.

Ιάλυσος (Ευάγγελος Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Γιώργου (78’ Παπουτσογιαννόπουλος), Καρπαθάκης, Τερζίου, Σκεντεράι, Μανιώτης, Ρούσσος, Σταθόπουλος (69’ Χατζησάββας), Παπαδόπουλος, Μαστραντωνάκης (69’ Ρεκλείτης).

Πηγή φώτο: goalpost