25/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 21 Μαρτίου 2021 - 00:42

Σπουδαία ανατροπή για την Μπολόνια

Έχανε με 2-0 από την Κροτόνε, αλλά νίκησε με 3-2 με τρία γκολ στο τελευταίο ημίωρο

Δύο παιχνίδια έγιναν το Σάββατο (20/3) για την 28η αγωνιστική της Σέριε Α και η Μπολόνια έκλεψε την παράσταση, κερδίζοντας εκτός έδρας την Κροτόνε με 3-2, αν κι έχανε με 2-0 στο α' ημίχρονο.

Οι ουραγοί της κατάταξης βρήκαν δίχτυα με τον Ζούνιορ Μεσίας στο 32' και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίμι στο 40', με τον Σουμαορό να μειώνει στο 62' και τον Σούτεν να ισοφαρίζει οκτώ λεπτά αργότερα.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 84' με τον Όλσεν και οι «ροσομπλού» με 34 βαθμούς είναι στη 10η θέση.

Την ίδια στιγμή, η Σπέτσια νίκησε την Κάλιαρι με 2-1 και την κράτησε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/3)

Πάρμα - Τζένοα 1-2 (16' Πελέ - 50', 69' Σκαμάκα)

Σάββατο (20/3)

Κροτόνε - Μπολόνια 2-3 (32' Ζούνιορ Μεσίας, 40' πέν. Σίμι - 62' Σουμαορό, 70' Σούτεν, 84' Όλσεν)

Σπέτσια - Κάλιαρι 2-1 (49' Πίκολι, 80' Ματζιόρε - 83' Περέιρο)