18/04/2024
Ιταλία | Σάββατο 13 Μαρτίου 2021 - 01:35

Επιστροφή στις νίκες με τριάρα για την Αταλάντα

Οι «μπεργκαμάσκι» επικράτησαν με 3-1 της Σπέτσια * Δύσκολο τρίποντο για Λάτσιο κόντρα στην Κροτόνε (3-2)

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Αταλάντα, νικώντας με 3-1 τη Σπέτσια το βράδυ της Παρασκευής (12/3), για την 27η αγωνιστική της Σέριε Α.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά «φτωχό» από άποψης φάσεων, με την ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι να «καθαρίζει» το ματς στο δεύτερο μέρος. Στο 54’, ο Πάσαλιτς άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, με τον Μουριέλ ένα λεπτό μετά να «κρεμάει» τον Ζοέτ για το 2-0.

Στο 73’, ο Πάσαλιτς διαμόρφωσε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 3-1 με τον Πικόλι στο 82’.

Έτσι, οι «μπεργκαμάσκι» έπιασαν στην τρίτη θέση και στους 52 βαθμούς τη Γιουβέντους, η οποία όμως έχει δύο ματς λιγότερα, ενώ η Σπέτσια παρέμεινε στην 16η θέση με 26 πόντους.

Στο ματς που έγινε νωρίτερα ανάμεσα σε Λάτσιο και Κροτόνε, οι «λατσιάλι» νίκησαν δύσκολα με 3-2 τους φιλοξενούμενους, που έφεραν αντίσταση και δεν τα παράτησαν.

Η ομάδα της Ρώμης άνοιξε το σκορ με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 14’, όμως στο 29’ η Κροτόνε ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σίμι. Οκτώ λεπτά μετά, η Λάτσιο πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Λουίς Αλμπέρτο να διαμορφώνει το 2-1.

Ο Σίμι έφερε και πάλι το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 50’, με τον Καϊσέδο να δίνει τελικά τη νίκη στην ομάδα του με γκολ στο 88’ για το τελικό 3-2.

Έτσι, η Λάτσιο πλησίασε κι άλλο τις θέσεις της Ευρώπης φτάνοντας τους 46 βαθμούς και όντας στην 7η θέση, ενώ η Κροτόνε παρέμεινε ουραγός της βαθμολογία με 15 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Παρασκευή (12/3)

Λάτσιο - Κροτόνε 3-2 (14' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 37' Λουίς Αλμπέρτο, 88' Καϊσέδο - 29', 50' πέν. Σίμι)

Αταλάντα - Σπέτσια 3-1 (54', 74' Πάσαλιτς, 55' Μουριέλ - 82' Πίκολι)