29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Μαρτίου 2021 - 22:26

Με τύχη ο Διαγόρας δεύτερος, πέρασε με μεγάλο διπλό από την Αγυιά

Άδικη ήττα για την Παναχαϊκή με 0-1 από τους Ροδίτες με γκολ του Λινάρδου στο 30’ * Ισορροπημένο το α’ ημίχρονο * Πάτησαν γκάζι οι Πατρινοί στο δεύτερο 45λεπτο, που είχαν και δύο δοκάρια!

Τη τύχη με το μέρος του είχε ο Διαγόρας, που πήρε σπουδαίο διπλό στην Αυγιά το βράδυ της Κυριακής (7/3), νικώντας με 0-1 την Παναχαϊκή, στο ματς που έριξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Ροδίτες έφτασαν τις πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα, όμως το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, καθώς αδικεί τους «κοκκινόμαυρους», οι οποίοι έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και το μόνο που τους έλειψε ήταν το γκολ. Η ομάδα της Πάτρας είχε δύο δοκάρια αλλά και σωρεία χαμένων ευκαιριών, με συνέπεια να μην πάρει τίποτα θετικό.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ήταν οι Λινάρδος, Ντοριβάλ και Αλάεθ, με τον πρώτο να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ και τους άλλους δύο να ξοδεύουν πολύ ενέργεια στο γήπεδο, βοηθώντας σημαντικά τον Διαγόρα. Από την άλλη, για τους Πατρινούς ξεχώρισαν οι Ανάκογλου και Μπρους που προσπάθησαν πολύ αλλά και ο Μπάτροβιτς, ο οποίος είχε τα δύο δοκάρια και ήταν μέσα και σε άλλες φάσεις.

Ήταν τυχερός

Με επιθετική διάθεση και πολύ όρεξη μπήκε στο ματς η Παναχαϊκή, η οποία προσπάθησε να ανοίξει το σκορ νωρίς, έχοντας δύο όχι και τόσο επικίνδυνες φάσεις με τον Μπάτροβιτς. Μέχρι το 20’, οι «κοκκινόμαυροι» ήλεγχαν το παιχνίδι, όμως έκτοτέ ο Διαγόρας άρχισε σιγά-σιγά να ισορροπεί και να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η συνεχόμενη πίεση της ομάδας του Ρόδου απέδωσε καρπούς, με τον Λινάρδο να ανοίγει το σκορ στο 30’ με πλάσε στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Ντοριβάλ από τα δεξιά.

Η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει, ανέβηκε λίγο ψηλά, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Τσέλιου, με την ολοκλήρωση του πρώτου και ισορροπημένου ημιχρόνου να βρίσκει τους Ροδίτες μπροστά στο σκορ με 0-1.

Δυναμική εκκίνηση έκανε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Χρήστου Παρασκευόπουλου, ψάχνοντας απεγνωσμένα και άμεσα την ισοφάριση, την οποία άγγιξε στο 51’. Ο Μπάτροβιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή, βρήκε τον χώρο που ήθελε, εξαπέλυσε ωραίο σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου. Η πίεση των «κοκκινόμαυρων» όσο πέρναγε η ώρα ολοένα και αυξανόταν, με τον Διαγόρα να είχε καλά τους χώρους και να προσπαθούσε μέσω των αντεπιθέσων να απειλήσει.

Η ομάδα της Πάτρας είχε δύο πολύ καλές σε δίαστημα μόλις δύο λεπτών για το 1-1, που για ακόμα μία φορά δεν ήρθε. Στο 65’, ο Ανάκογλου έστρωσε για τον Μπρους, εκείνος πήρε την θέση που τον βόλευε έξω δεξιά από την περιοχή, δοκίμασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού πέρασε λίγο έξω από δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του Διαγόρα. Στο 67’, ο Τσερούτι μοίρασε για τον Μπάτροβιτς, που βρέθηκε σε θέση φορ στο ύψος της περιοχής, ο Μαυροβούνιος μεσοεπιθετικός γύρισε το σώμα, έκανε συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξανά άουτ και λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσέλιου.

Ο Μπάτροβιτς βρέθηκε για ακόμη μία φορά σε φάση της Παναχαϊκής, με τον 26χρονο άσο αυτή τη φορά να βλέπει την μπάλα να του στρώνεται λίγο έξω από την περιοχή μετά από απομάκρυνση του Κωστούλα, να επιχειρεί δυνατό σουτ, αλλά να βλέπει τον Τσέλιο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά, ο Διαγόρας βρήκε όπως ήταν φυσικό ανοιχτούς χώρους και θέλησε να κάνει τη ζημία, δίχως αποτέλεσμα, με τον Κολοβούρη στο 81’ να λέει «όχι» σε σουτ του Λινάρδου μέσα από την περιοχή, μπλοκάροντας την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Μέχρι και το φινάλε η ομάδα της Πάτρας έκανε ό,τι μπορούσε για να μην φύγει ηττημένη από το γήπεδο, όμως ο Διαγόρας είχε... άγιο. Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90’+5, οι «κοκκινόμαυροι» έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Μπάτροβιτς με βον πλανέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία ο Κουσκουνάς δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα με το κεφάλι σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία, με συνέπεια το 0-1 να παραμείνει έως το τέλος για να πάρει η ομάδα της Ρόδου ένα μεγάλο και τυχερό διπλό.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής. Βοηθοί του ήταν οι Αρμάκολας του Συνδέσμου Κυκλάδων και Γουρνιάς του Συνδέσμου Ανατ. Αττικής. Τέταρτος ρέφερι ήταν η Αντωνίου του Συνδέσμου Ανατ. Αττικής.

Κίτρινες: 35’ Πλιάτσικας, 90’+1 Μπρους - 78’ Αυγενικού, 90’+6 Τσέλιος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος (85’ Παπαδόπουλος), Πλιάτσικας, Πατάπης, Σταμόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου, Μουστακόπουλος (71’ Κουσκουνάς), Μασούρας (58’ Τσερούτι), Γιούσης (85’ Λαρέα), Μπάτροβιτς.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κωστούλας, Σελινιωτάκης (63’ Αθανασίου), Κοντοχρήστος, Μασούρας, Ντοριβάλ (84’ Κάκκο), Λινάρδος, Αλάεθ (λ.τρ. 84’ Σμυρλής), Γεωργίου (76’ Αυγενικού), Μπαστακός (76’ Κονέ).