25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Μαρτίου 2021 - 15:47

Επιτέλους νίκη για τον Ο.Φ. Ιεράπετρας

Οι Κρητικοί πήραν μεγάλο διπλό στην Άρτα επικρατώντας με 3-2 της Α.Ε. Καραϊσκάκης * Φωνάζουν για τη διαιτησία του αγώνα οι γηπεδούχοι, που είχαν δοκάρι στο 45' με τον Δεινόπαπα

Tο παρθενικό του τρίποντο στη Σούπερ Λίγκα 2 πήρε επιτέλους ο Ο.Φ. Ιεράπετρας. Οι Κρητικοί νίκησαν με 3-2 την Α.Ε. Καραϊσκάκης, στην Άρτα, για την 13η αγωνιστική και κατάφεραν να γευτούν τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά κατά τη φετινή σεζόν.

Έτσι, η ομάδα του Τιμόθεου Καβακά έφτασε τους Αρτινούς στους επτά βαθμούς, με τους «ασπρόμαυρους» να υπερτερούν στην ισοβαθμία και να είναι προτελευταίοι στη βαθμολογία της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Περδίκης επιχείρησε ένα σουτ στο 4’, με την μπάλα όμως να περνάει άουτ. Στο 8’, η Α.Ε. Καραϊσκάκης ευτύχησε να προηγηθεί με τον Λόβριτς, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Μανουσάκη για το 1-0. Στο 14’, ο Ντάλα Κόστα επιχείρησε να απειλήσει την εστία Σοϊλεμεζόγλου, αλλά το διαγώνιο σουτ του πέρασε έξω. Επτά λεπτά και συγκεκριμένα στο 21’, ο Ο.Φ. Ιεράπετρας έφερε το ματς στα ίσα με τον Κούστα, που στόπαρε με το στήθος στην περιοχή και με τρομερό βολ πλανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 34’, ο Ντάλα Κούστα βγήκε σε τετ α τετ με τον Σοϊλεμεζόγλου, ωστόσο ο γκολκίπερ της ομάδας της Άρτας τον νίκησε και κράτησε το σκορ στο 1-1. Δύο λεπτά μετά, ο Ρούνεϊ έπιασε γυριστή κεφαλιά, με τον Μανουσάκη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 40’, οι «απρόμαυροι» έφεραν τούμπα το ματς, με τον Χιντζίδη να εξαπολύει ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά και να βρίσκει δίχτυα για το υπέρ 2-1 της ομάδας του. Οι Αρτινοί θέλησαν να απαντήσουν άμεσα, με τον Δεινόπαπα στο 45’ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Α.Ε. Καραϊσκάκης κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Δούμτσιο, ο οποίος στο 54’ με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το 2-2. Στο 56’, ο Χιντζίδης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα όμως να περνάει δίπλα από το δεξί «παραθυράκι» του γκολκίπερ των Αρτινών. Στο 66’, ο ΟΦΙ πήρε ξανά το προβάδισμα στο ματς, έπειτα από γύρισμα του Φουάση από τα αριστερά της μικρής περιοχής και πλασέ του Κούστα σε κενή εστία για το 3-2. Έπειτα, ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες προς διαιτητή και βοηθό από τους γηπεδούχους για οφσάιντ στο γκολ του Αλβανού επιθετικού.

Στο 83’, ο Παπανικού εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ, με τον Θεόλογου όμως να μην καταφέρνει να μπει στην πορεία της μπάλας, όντας αμαρκάριστος. Στο 86’, οι παίκτες της Α.Ε. Καραϊσκάκης διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του γκολκίπερ Μανουσάκη στον Θεολόγου, αλλά ο διαιτητής Μπούμπας έδειξε «παίζετε». Από έκει και πέρα δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Ιεράπετρας να παίρνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπούμπας του Συνδέσμου Ηπείρου. Βοηθοί του ήταν οι Διαμαντής του Συνδέσμου Ηπείρου και Σκορδίλης του Συνδέσμου Κέρκυρας. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Τσιμεντερίδης του Συνδέσμου Κοζάνης.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΆΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Σοϊλεμεζόγλου, Θεολόγου, Δούμτσιος, Δεινόπαπας (46’ Μαύρου), Γυφτόκωστας (63’ Τσούτσης), Ναζίμ, Ταμπάς, Παπανίκου, Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ, Λόβριτς (76’ Κορέλας).

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τιμόθεος Καβακάς): Μανουσάκης, Πριόνας, Χιντζίδης (81’ Αρναούτογλου), Μασουέρο, Περδίκης, Φουάσης, Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα (63’ Αποστολίδης), Κούστα, Ντάλα Κόστα.