24/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 6 Μαρτίου 2021 - 21:50

Τεσσάρα στην Ντόρτμουντ με ανατροπή η Μπάγερν

Η Μπορούσια προηγήθηκε 0-2, αλλά οι Βαυαροί με χατ τρικ του Λεβαντόφσκι νίκησαν με 4-2 * Άλλο ένα τρίποντο για τη Λειψία

Ακόμη μία νίκη κόντρα στην Ντόρτμουντ πανηγύρισε η Μπάγερν, κερδίζοντας το Σάββατο (6/3) με 4-2 και παραμένοντας στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Στην «Αλιάντς Αρένα» και στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής η Μπορούσια πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς με δύο γκολ του Χάαλαντ στο 2' και το 9' προηγήθηκε με 2-0, αλλά οι Βαυαροί συνήλθαν και πριν ολοκληρωθεί το α' ημίχρονο ισοφάρισαν με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει στο 26' και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 44'.

Το ματς όδευε προς ισοπαλία, ωστόσο οι πρωταθλητές Ευρώπης «χτύπησαν» δις στα τελευταία λεπτά και αρχικά ο Γκορέτσκα έγραψε το 3-2 στο 88', για να φτάσει στο χατ τρικ ο Λεβαντόφσκι στο 90'.

Έτσι, η Μπάγερν έχει 55 βαθμούς έναντι 53 της Λειψίας, που συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της και πήρε το διπλό με 3-0 κόντρα στη Φράιμπουργκ.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή (5/3)

Σάλκε - Μάιντς 0-0

Σάββατο (6/3)

Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν 0-1 (77' Σικ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Στουτγάρδη 1-1 (69' Κόστιτς - 68' Κάλαϊτζιτς)

Φράιμπουργκ - Λειψία 0-3 (41' Ενκουνκού, 64' Σόρλοθ, 79' Φόρσμπεργκ)

Χέρτα Βερολίνου - Άουγκσμπουργκ 2-1 (62' Πιάτεκ, 89' πέν. Λουκεμπάκιο - 2' Μπένες)

Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 2-1 (8' Μπαουμγκάρτνερ, 41' Κράμαριτς - 23' Βέγκχορστ)

Μπάγερν Μονάχου - Ντόρτμουντ 4-2 (26', 44' πέν., 90' Λεβαντόφσκι, 88' Γκορέτσκα - 2', 9' Χάαλαντ)