20/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 6 Μαρτίου 2021 - 18:19

Με εξαιρετική άμυνα διπλό στο Περιστέρι ο Ηρακλής

Ο «Γηραιός» επικράτησε με 79-70

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ηρακλής το Σάββατο (6/3), επικρατώντας του Περιστερίου με 79-70 για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +6 το ημίχρονο (41-35), αλλά ο «Γηραιός» έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος και στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα, την ίδια στιγμή που ήταν πολύ άστοχοι οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Έτσι, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στο τελικό +9, με Χάγκινς (17 πόντοι), Καββαδά (14π.) και Ίμπανκς (13π.) να κουβαλούν το σκοράρισμα.

Στο 6-9 η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου με αγώνα λιγότερο, στο 9-7 το Περιστέρι, που είχε πρώτο σκόρερ τον Πέτεγουεϊ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 17 (3), Βασιλόπουλος 3, ΜακΛιν 13 (1), Τζόουνς 6, Γκουτιέρεζ 8 (2), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ, Μπουρούσης 4, Σαλούστρος 8, Κρόκετ 7 (2), Μάντζαρης 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 9 (2), Σαγκς 3 (1), Καββαδάς 14, Χάνλαν 6, Χάγκινς 17 (3), Ίμπανκς 13 (1), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης, Βεργίνης 5 (1), Χάτσερ 10 (2).