19/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 4 Μαρτίου 2021 - 23:27

Κολλημένος με τις ήττες και ο ΠΑΟ

Δεν τα κατάφεραν και στο Μόναχο οι «πράσινοι», χάνοντας με 76-71 από την Μπάγερν

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα λάθη και η αστοχία γύρισαν το παιχνίδι για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε με 76-71 το βράδυ της Πέμπτης (4/3) στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι και είχαν τον απόλυτο έλεγχο για 18 λεπτά, ξεφεύγοντας μάλιστα και στο +11, αλλά κάποια παιδικά λάθη του Μακ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου γύρισαν το ματς για την Μπάγερν Μονάχου, ενώ στη συνέχεια ο φανταστικός Μπόλντουιν (27 πόντους) και τα λάθη της ομάδας του Όντεντ Κάτας 16 συνολικά αλλά και οι 11 χαμένες βολές, έδωσαν την νίκη στους Βαυαρούς.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Γερμανοί βρίσκονται πλέον 18-10 και οι «πράσινοι» 9-17. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι φιλοξενείται από την Μπασκόνια (12/3, 20:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Μακάμπι (11/3, 21:00).

Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ήταν ξανά ο Μάριο Χεζόνια, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους. Καλή εμφάνιση πραγματοποίσαν και οι Λευτέρης Μποχωρίδης και Γιώργος Παπαγιάννης αμφότεροι 10 πόντους.

Από την άλλη, ο Μπόλντγουιν που ήταν και ο MVP του αγώνα πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση, πέτυχε 27 πόντους, με τον Λούτσιτς να προσθέτει 14 και τον Ρέινολντς 10.

Τα δεκάλεπτα:
14-21, 37-36, 57-55, 76-71

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ), Μπάλντουιν 27 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 7 κερδισμένα φάουλ), Κράμερ, Σίλεϊ (0/3 σουτ), Ρέινολντς 10, Λούτσιτς 14 (3), Τσίπσερ 7 (1), Γκιστ 5 (5 ριμπάουντ), Τζόνσον 4, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 5 (1/4 σουτ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα), Μποχωρίδης 10 (2), Όγκαστ 8 (4/5 δίποντα), Χεζόνια 14 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ 5 (1/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6, Μπεντίλ 8 (8 ριμπάουντ, 4 λάιη), Σαντ Ρος 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη).