23/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 4 Μαρτίου 2021 - 19:55

Στα ημιτελικά μέσω ήττας στο Πανθεσσαλικό η ΑΕΚ

Βουτηγμένη στη μετριότητα η Ένωση έχασε με 1-0 από τον ΝΠΣ Βόλο, αλλά κράτησε και πήρε την πρόκριση χάρη στο υπέρ της 4-2 στο ΟΑΚΑ

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε η ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι», αν και ηττήθηκαν με 1-0 από τον ΝΠΣ Βόλο, την Πέμπτη (4/3), στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, στον αγώνα ρεβάνς των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά λόγω του υπέρ τους 4-2 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν πραγματικά βουτηγμένη στη μετριότητα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους «κυανέρυθρους» να εκμεταλλεύονται τη νωθρότητα της ΑΕΚ και να παίρνουν δικαίως το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Προβάδισμα, το οποίο κράτησε η ομάδα της Θεσσαλίας, δίχως όμως να καταφέρει να βρει το άλλο ένα γκολ που χρειαζόταν για να πάρει εκείνη το εισιτήριο για τους «4» του θεσμού.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μήτογλου, Νίνης και Δουβίκας, οι οποίοι ήταν αρκετά καλοί στα καθήκοντά τους, ενώ για την Ένωση θετική παρουσία είχαν οι Σβάρνας και Σιμάνσκι, που έκαναν πολύ δουλειά στον αγωνιστικό χώρο.

Δεν πλήρωσε την μετριότητά της

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Βόλος, που από νωρίς απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας ψηλά την άμυνα της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Θεσσαλοί είχαν τρεις τελικές προς την εστία του Τσιντώτα στα πρώτα δέκα λεπτά. Έκτοτε, το ματς δεν είχε καθόλου ρυθμό, με τα συνεχόμενα φάουλ στο χώρο του κέντρου να μην βοηθούν στη δημιουργία φάσεων από τις δύο ομάδες.

Ένα αμυντικό λάθος της Ένωσης, που τελικά αποδείχθηκε μοιραίο, είχε ως κέρδος ένα πέναλτι για τους «κυανέρυθρους». Ο Δουβίκας έκανε ένα σουτ, η μπάλα βρήκε πάνω στον Νεντελτσιάρου, ο Νίνης έγινε αποδέκτης της, με τον Τσιντώτα να ανατρέπει τον 30χρονο εξτρέμ έπειτα από πολύ κακή έξοδο στο 34’. Ο Δουβίκας ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του γκολκίπερ των «κιτρινόμαυρων» για το 1-0. Στο 41’ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει σκορ πρόκρισης, με την μπάλα από το διαγώνιο δεξί σουτ του Μπαρτόλο να βρίσκει πάνω στον Νεντελτσιάρου και να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλοί πήραν τα ρίσκα τους ψάχνοντας το δεύτερο γκολ απέναντι σε μία αρκετά ευάλωτη άμυνα. Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους γηπεδούχους και είχαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση στο 59’ με τον Ανσαριφάρντ. Ο Σίμανσκι επιχείρησε να δώσει από τον άξονα στον αμαρκάριστο Χριστόπουλο, με τον Τέκιο να μην απομακρύνει σωστά και την μπάλα να καταλήγει στον Ιρανό επιθετικό, ο οποίος από θέση βολής δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλέιμαν, που έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση με το δεξί του πόδι.

Έπειτα, η ΑΕΚ κατάφερε να γίνει πιο συμπαγής στην άμυνα και να μην επιτρέψει στον Βόλο να αντεπιτίθεται γρήγορα, ωστόσο είχε μεγάλα προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι. Τα τελευταία λεπτά περιελάμβαναν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα , τα οποία έφεραν αρκετές κίτρινες κάρτες, χωρίς όμως να δημιουργούνται φάσεις. Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ ανέβηκε πολύ ψηλά στο φινάλε, αναζητώντας το πολυπόθητο γκολ, με το σκορ να μην αλλάζει και την Ένωση να παίρνει τελικά αγχωτική πρόκριση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας, που τα πήγε αρκετά καλά. Βοηθοί του ήταν οι Κωσταράς του Συνδέσμου Αιτ/νιας και Κολοσιώνης του Συνδέσμου Αιτ/νιας. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτ. Αττικής.

Στο VAR βρέθηκε ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών, ενώ AVAR ήταν ο Σαμοϊλής του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 55’ Περέα, 66’ Μπαρτόλο, 76’ Νίνης, 89’ Γκρίλο - 34’ Τσιντώτας, 51’ Σβάρνας, 63’ Νεντελτσιάρου, 90’+1 Χνιντ.

Κόκκινες: 90’+3 Χνιντ.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Τέκιο (70’ Ριένστρα), Τσοκάνης (83’ Μαρτίνες), Δουβίκας, Μπαρτόλο, Νίνης, Μπαριέντος, Περέα (62’ Μπουένο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Κρίστιτιτς, Σάκχοφ (82’ Χνιντ), Σιμάνσκι, Γκαρσία (87' Βασιλαντωνόπουλος), Μάνταλος (58’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (82’ Μαχαίρας).