25/04/2024
Ισπανία | Πέμπτη 4 Μαρτίου 2021 - 00:35

Σπουδαία βραδιά για την Μπαρτσελόνα και «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας

Οι Καταλανοί κέρδισαν τη Σεβίλλη με 3-0 στην παράταση * Έχασαν πέναλτι και τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες οι Ανδαλουσιανοί

Μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε το βράδυ της Τετάρτης (3/3) η Μπαρτσελόνα, καθώς ανέτρεψε το 0-2 του πρώτου αγώνα με τη Σεβίλλη και νίκησε με 3-0 στην παράταση.

Ο δεύτερος ημιτελικός στο «Καμπ Νόου» ήταν συναρπαστικός, με τον Ντεμπελέ να ανοίγει το σκορ στο 12' και τους κυπελλούχους Ευρώπης να χάνουν πέναλτι στο 73', καθώς ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε την εκτέλεση του Οκάμπος.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Ανδαλουσιανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φερνάντο, με τους «μπλαουγκράνα» να προλαβαίνουν να εκμεταλλευθούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και ήταν ο Πικέ στο 90'+4 αυτός που έστειλε την αναμέτρηση στο έξτρα ημίωρο.

Με 11 εναντίον 10 ο Μπρέθγουεϊτ στο 95' πέτυχε το 3-0, η Σεβίλλη έμεινε εν συνεχεία και με 9 παίκτες ύστερα από αποβολή και του Λιουκ Ντε Γιονγκ και οι Καταλανοί περιμένουν Αθλέτικ Μπιλμπάο ή Λεβάντε στον τελικό.