23/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 3 Μαρτίου 2021 - 21:55

Ταπεινωμένος υποκλίθηκε στον ΠΑΣά ο Παναθηναϊκός!

Με δυο νίκες οι Γιαννιώτες πέταξαν εκτός Κυπέλλου τους «πράσινους» και έφυγαν... σφαίρα στα ημιτελικά * Μεγαλειώδες 2-1 μέσα στη Λεωφόρο για τους μάγκες του Γιαννίκη!

Πανάξια πρόκριση... Πραγματοποιώντας μεγαλειώδη εμφάνιση μέσα στη Λεωφόρο το βράδυ της Τετάρτης (3/3), ο ΠΑΣ Γιάννινα υπέταξε με 2-1 τον Παναθηναϊκό και για τρίτη φορά στην ιστορία του και πρώτη μετά από 11 χρόνια πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Γιαννιώτες έπιασαν στον... ύπνο τους γηπεδούχους, σκοράροντας δις στα πρώτα εννέα λεπτά του αγώνα, και με σωστή διαχείριση στη συνέχεια κατέκτησαν τη νίκη.

Οι «πράσινοι» από την άλλη, που έδειξαν χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα και ειδικά στις στατικές φάσεις, κατάφεραν να μειώσουν με τον Πούγγουρα στο δεύτερο ημίχρονο κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό.

Οι Ηπειρώτες πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην αναμέτρηση και μόλις στο 2' άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Παντελάκη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη. Μάλιστα, πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων όταν ο Χατζηθεοδωρίδης με κεφαλιά έστειλε άθελά του τη μπάλα στα «πράσινα» δίχτυα ενώ στο 20' άγγιξαν και το 0-3 όμως ο Διούδης απέκρουσε το επικίνδυνο σουτ του Ελευθεριάδη. Όντας πλέον στα... σχοινιά, το «τριφύλλι» προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Λοντίγκιν με εξαίρεση μία λόμπα του Καρλίτος στο 32' από μακριά που βρήκε σε ετοιμότητα τον Ρώσο γκολκίπερ.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο δεν είχε το καθαρό μυαλό για να φτιάξει τελικές καθώς ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν άριστοτεχνικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο. Στο 59' ο Κάργας έκοψε σωτήρια το σουτ του Αϊτόρ ο οποίος στο 75' σέντραρε από τα αριστερά και ο Πούγγουρας με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Ψάχνοντας πλέον το... απίθανο των τέσσερωμ γκολ στο τελευταίο τέταρτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αποφύγουν τουλάχιστον την ήττα όμως στις καθυστερήσεις το δοκάρι στάθηκε εμπόδιο στον Νιάς.

Κάργας και Παντελάκης άφησαν το στίγμα τους στα μετόπισθεν των Ηπειρωτών ενώ μεγάλο ματς στα χαφ έκαναν οι Ντομίνγκεθ και Κάστρο.

Στον αντίποδα, ο Νιάς προσπάθησε περισσότερο από όλους ενώ κινητικός ήταν και ο Αϊτόρ που μπήκε ως αλλαγή στην ανάπαυλα.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Λεβνίκοφ (Ρωσία) με βοηθούς τους Ψαρρή (Ζακύνθου) και Δημητριάδη (Μακεδονίας). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Ιβάνοφ (Ρωσία) και AVAR ο Νικολαΐδης (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας).

Κίτρινες: 78' Ενγκμπακοτό - 54' Ελευθεριάδης, 86' Σάλιακας, 89' Ντομίνγκεθ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης (66' Χουανκάρ), Νιάς, Σανκαρέ (59' Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (66' Ενγκμπακοτό), Βιγιαφάνες (66' Μακέντα), Ιωαννίδης (46' Αϊτόρ), Καρλίτος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο (87' Εραμούσπε), Παμλίδης (65' Νάουμετς), Ελευθεριάδης (75' Λιάσος), Καρτάλης, Μιλιντσεάνου (75' Κρίζμαν).