25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 3 Μαρτίου 2021 - 19:52

Ήθελε να περάσει με δύο νίκες, αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι, αλλά έμειναν στο 1-1 με τη Λαμία στο «Αθ. Διάκος», με την πρόκριση στους «4» να έχει κριθεί από την πεντάρα της Τούμπας * Έχασαν πέναλτι, είχαν και δοκάρι οι «ασπρόμαυροι»

Το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας το επικύρωσε, όχι όμως όπως θα ήθελε... Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το ισόπαλο 1-1 από την έδρα της Λαμίας την Τετάρτη (3/3), περιμένοντας πλέον τον αντίπαλό του στους «4» κι ενώ βέβαια είχε ουσιαστικά «καθαρίσει» την πρόκριση από την ευρεία νίκη του με 5-2 στην Τούμπα.

Ήθελαν, λοιπόν, να περάσουν με δεύτερη επικράτηση οι «ασπρόμαυροι», ωστόσο δεν τα κατάφεραν στο «Αθ. Διάκος», καθώς είχαν χαμένο πέναλτι αλλά και δοκάρι, με τον Πάμπλο Γκαρσία να φρεσκάρει αρκετά την ενδεκάδα και τον δραστήριο Καγκάβα να βγάζει το πρώτο του 90λεπτο, ενώ ορεξάτος ήταν και ο Νινούα.

Με τις «ρεζέρβες» έπαιξαν και οι Φθιώτες και σίγουρα ο Μιχάλης Γρηγορίου θα έμεινε ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα των παικτών του, με τους νεαρούς Σταμούλη και Κωστίκα να αφήνουν πολύ καλές εντυπώσεις ερχόμενοι από τον πάγκο στο β' ημίχρονο.

Έχασε το πέναλτι, είχε δοκάρι και τελικά... 1-1

Οι Θεσσαλονικείς πήραν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά κι έψαξαν το γρήγορο γκολ, κάτι που κατάφεραν με τον Νινούα στο 14'.

Οι «κυανόλευκοι» πήγαν να απαντήσουν άμεσα με μια καλή διπλή ευκαιρία των Πίτι και Βασιλακάκη, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο και προσπάθησε να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα πριν φύγει το α' ημίχρονο.

Ωστόσο, ο Σβαμπ στο 44' νικήθηκε από τον Θεοδωρόπουλο στο πέναλτι που είχε κερδίσει ο Σβιντέρσκι από τον Τζέιμς, σε μια εξέλιξη που έδωσε και θάρρος στους Φθιώτες να κυνηγήσουν κάτι καλό από το παιχνίδι.

Και τα κατάφεραν να ισοφαρίσουν με την κεφαλιά του Τζέιμς στο 52', σε φάση όπου οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι έχουν θέματα στην αντιμετώπιση των στατικών φάσεων, αν και θα πρέπει να σημειωθεί ότι είχε προηγηθεί με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος δοκάρι για τον «Δικέφαλο του Βορρά» με κεφαλιά του Μιχαηλίδη.

Μετά το 1-1 έπεσε σταδιακά ο ρυθμός και έγιναν αρκετές αλλαγές από τους δύο προπονητές, για να διατηρηθεί εντέλει το ισόπαλο αποτέλεσμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης κι ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μία, δύο καλές στιγμές για να διπλασιάσει τις νίκες του σε αυτό το ζευγάρι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς τον Τζιώτζιο του Συνδέσμου Θράκης και τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Φινλανδός Γκεστράνιους και βοηθός ο Νικολάκης του Συνδέσμου Λασιθίου.

Κίτρινες: 33' Μουργκ.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Προβυδάκης (68' Χατζηστραβός), Σαραμαντάς, Τζέιμς, Βύντρα, Παλαβαντισβίλι, Μπιάρνασον (75' λ. τρ. Μπουλούλης), Γκαζαριάν (46' Κωστίκας), Ρόμανιτς (46' Σταμούλης), Πίτι, Βασιλακάκης (83' Νικολόπουλος).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μπάμπα, Μιχαηλίδης (80' Kρέσπο), Ίνγκασον, Σβαμπ (64' Eλ Καντουρί), Νινούα (68' Τσιγγάρας), Τζόλης (64' Λάμπρου), Μουργκ (80' Koύτσιας), Καγκάβα, Σβιντέρσκι.