25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 3 Μαρτίου 2021 - 15:57

Συνεχίζει με σπασμένα φρένα ο Διαγόρας...

Τετάρτη σερί νίκη για τους Ροδίτες, που επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 του Ο.Φ. Ιεράπετρας και ανέβηκαν στην τρίτη θέση

Τρένο πηγαίνει στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2 ο Διαγόρας. Η ομάδα της Ρόδου νίκησε με 1-0 εντός έδρας τον Ο.Φ. Ιεράπετρας, την Τετάρτη (3/3) και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες μετά την 12η αγωνιστική της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς, ενώ οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν ουραγοί με 4 βαθμούς, δίχως να έχουν γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, o Ντοριβάλ δοκίμασε σουτ στο 5’, με τον Αθανασόπουλο ωστόσο να μπλοκάρει εύκολα. Στο 11’, ο Κάκκο έκανε το γύρισμα, ο Κονέ πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Οκτώ λεπτά μετά, ο Κοντοχρήστος επιχείρησε σουτ, με τον γκολκίπερ του Ο.Φ. Ιεράπετρας να διώχνει δύσκολα.

Στο 21’, ο Κάκκο έκανε ξανά το γύρισμα, ο Γεωργίου πλάσαρε, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 34’, ο Σανδραβέλης προσπάθησε να πλασάρει, όμως ο γκολκίπερ των «ασπρόμαυρων» μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Η πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου άνηκε στον Ο.Φ. Ιεράπετρας, με τον Μπαράτα να επιχειρεί σουτ στο 53’ και τον Τσέλιο να μπλοκάρει. Δύο λεπτά μετά, ο Ντοριβάλ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια μετά από σουτ. Στο 58’, ο Μπαράτα δοκίμασε ακόμη ένα σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της ομάδας της Ρόδου ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Διαγόρας άνοιξε το σκορ μετά από λάθος της άμυνας του Ο.Φ. Ιεράπετρας και πλασέ του Μπαστακού για το 1-0, με τον Αθανασόπουλο να ήταν εκτός θέσης.

Στο 69’, ο Μπαράτα επιχείρησε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ που πέρασε πάνω από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κούστα έκανε το σουτ, με τον Τσέλιο να αποκρούει δύσκολα. Στο 75’, ο Γκίνη έδωσε για τον Μπαράτα, ο οποίος εξαπέλυσε το σουτ, με τον γκολκίπερ του Διαγόρα να διώχνει ξανά. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα η ομάδα της Ρόδου να πάρει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αλάμπεης του Συνδέσμου Αθηνών, με βοηθούς τους Οικονόμου του Συνδέσμου Δυτ. Αττικής και Κακαφώνη του Συνδέσμου Αχαΐας. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Πουλόπουλος του Συνδέσμου Πειραιά.

Κίτρινες: 21’ Σελινιωτάκης - 29’ Τσιλιγγίρης, 31’ Βογιατζής, 86’ Αποστολίδης, 89’ Πρίονας

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Σελινιωτάκης, Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Μασούρας, Ντοριβάλ (72’ Αθανασίου), Κάκκο (61’ Σμυρλής), Γεωργίου (72’ Αλάεθ), Κονέ (61’ Λινάρδος), Μπαστακός (81’ Μανωλάκης).

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Χατζητερζόγλου (8’ λ.τρ. Σμίλτος), Μασουέρο, Τεγούσης (36’ Αρσενίδης, 65’ Αποστολίδης) , Βογιατζής, Γκίνη, Μπαράτα, Κούστα, Τσιλιγγίρης (36’ Φουάσης).