24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 - 16:38

Γύρισε στις νίκες ο ανώτερος Λεβαδειακός

Οι Βοιωτοί επιβλήθηκαν με 2-1 της Δόξας Δράμας

Σε τροχιά επιτυχιών επέστρεψε την Κυριακή (28/2) ο Λεβαδειακός, κερδίζοντας δίκαια τη Δόξα Δράμας με 2-1 για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Έτσι, ο Τζιουζέπε Σανίνο ξεκίνησε θετικά τη δεύτερη θητεία του στον πάγκο των Βοιωτών, οι οποίοι με 20 βαθμούς μοιράζονται την 3η θέση με τον Διαγόρα, ενώ η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη έχει 11 πόντους στην 9η θέση, όσους και τα Χανιά.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο 13' ο Βήχος από αριστερά έκανε επικίνδυνη σέντρα και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Στεφανάκου, με Συμελίδη και Μυτίδη να μην μπορούν να κάνουν την προβολή.

Στο 19' ο Μαρίνος σούταρε εκτός περιοχής και έφυγε ψηλά άουτ η μπάλα, ενώ στο 39' ο Νίκας σέντραρε από αριστερά και ο Μυτίδης με κεφαλιά χωρίς ισορροπία δεν κατάφερε να βρει τον στόχο.

Τρία λεπτά αργότερα ο Νίκας έκανε ωραία ατομική ενέργεια και πλάσαρε από αριστερά της περιοχής, αλλά έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων, με τον Νίλι στο 45'+1 να εκτελεί φάουλ με γέμισμα από αριστερά και τον Μυτίδη να πιάνει την κεφαλιά, για να αποκρούσει εύκολα ο Στεφανάκος.

Στο πρώτο λεπτό του β' ημιχρόνου ο Μυτίδης σούταρε από πλάγια δεξιά και πέρασε άουτ η μπάλα, με τον ίδιο παίκτη να πιάνει την κεφαλιά στο 62' μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαρίνος και με τον Στεφανάκο να μπλοκάρει.

Στο 64' ο Μαρίνος εκτέλεσε απευθείας φάουλ κι έφυγε η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την υπεροχή των Βοιωτών να καρποφορεί στο 68', όταν ο Νίκας έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Νίλι με σουτ από θέση μέσα δεξιά βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Στο 72' ο Μπιανκόνι έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Βήχου από αριστερά και μπλόκαρε ο Στεφανάκος και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Δραμινοί, στην πρώτη τους τελική προσπάθεια στο ματς, λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, με τον Παρασκευά να σεντράρει και τον Κουτσιανικούλη να αστοχεί για λίγο με την κεφαλιά που έκανε.

Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έχασε άλλη μία σημαντική ευκαιρία στο 81', καθώς ήταν αμαρκάριστος και σούταρε από θέση μέσα αριστερά για να φύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα.

Οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ισοφάριση, κάτι που θα ήταν κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, και στο 84' έδειξαν να «κλειδώνουν» το τρίποντο, με τον Μπιανκόνι σε αντεπίθεση να δέχεται την ασίστ του Πολέτο από δεξιά, να βρίσκει κενή την άμυνα της Δόξας και με πλασέ να νικά τον Στεφανάκο για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, μείωσαν στο 89' με ωραίο δυνατό σουτ του Μενσά εκτός περιοχής ύστερα από λάθος του Δημόπουλου, αλλά αυτό έμελε απλά να είναι το γκολ της τιμής.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον Λεβαδειακό, με τον Μεχία από ευνοϊκή θέση στο 90'+3 να πλασάρει μετά από πάσα του Ενομό και τον Στεφανάκο να αποκρούει, για να κρατήσουν το πολύτιμο τρίποντο οι «πράσινοι» και να γυρίσουν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βλάχος του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής με βοηθούς τον Γούρνια του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Κοττορό του Συνδέσμου Δωδεκανήσου.

Κίτρινες: 80' Δημόπουλος, 81' Τσάπρας - 25' Μαρινάκης, 45'+1 Xάμοντ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Δημόπουλος, Καραχάλιος, Nίλι (87' Τζημόπουλος), Νίκας, Μεχία, Βήχος (75' Παναγιώτου), Μαρίνος (75' Πολέτο), Συμελίδης (67' Ενομό), Μυτίδης (67' Μπιανκόνι).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Παρασκευάς, Χάμοντ (87' Κόντος), Μαρινάκης (77' Παπαϊωάννου), Τάσιος (87' Πινδώνης), Μπελεβώνης, Μπαράνκο (65' Κουτσιανικούλης), Σαμπανίδης (77' Μενσά).