18/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2021 - 21:26

Αστέρας για φίλημα, καθάρισε τον ΠΑΟΚ και... φουλ για Ευρώπη!

Οι Αρκάδες επιβλήθηκαν με 2-1 των Θεσσαλονικέων στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και εξασφάλισαν και μαθηματικά τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ * Προηγήθηκε με Σίτο και Λουίς Φερνάντεθ η ομάδα του Ράσταβατς, μείωσε με τον Α. Ζίβκοβιτς ο «Δικέφαλος του Βορρά» που είχε και δοκάρι

Να τον πιεις στο ποτήρι... Πραγματοποιώντας μία μεστή και γεμάτη εμφάνιση το βράδυ του Σαββάτου (27/2), ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε με 2-1 του ΠΑΟΚ στο «Θ. Κολοκοτρώνης» για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Αρκάδες έφτασαν τους 41 βαθμούς, πιάνοντας στην τέταρτη θέση της κατάταξης τον Παναθηναϊκό ο οποίος την Κυριακή (28/2) υποδέχεται την ΑΕΚ, και σφράγισαν και μαθηματικά τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ. Παράλληλα, ισοφάρισαν το ιστορικό τους ρεκόρ με εννιά σερί παιχνιδιών χωρίς ήττα επιβεβαιώνοντας την τρομερή κατάσταση που βρίσκονται εδώ και καιρό.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ουσία σε μία αναμέτρηση όπου οι Θεσσαλονικείς ήταν αρκετά καλοί επιθετικά αλλά κακοί αμυντικά. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία υπέπεσε σε πολλά λάθη στα μετόπισθεν και το πλήρωσε με αποτέλεσμα να παραμείνει στους 46 βαθμούς και να κινδυνεύει να χάσει τη δεύτερη θέση καθώς ΑΕΚ και Άρης καραδοκούν στην τρίτη με 44 και παιχνίδι λιγότερο.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν επιθετικά, μη δίνοντας τόσο έμφαση στην άμυνά τους. Στο 2' ο ΠΑΟΚ απείλησε με το πλασέ του Κρμέντσικ ενώ οι Αρκάδες απάντησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό με κοντινό σουτ του Μουνάφο. Στο 21' οι «ασπρόμαυροι» σκόραραν με τον Κρμέντσικ όμως το γκολ ακυρώθηκεσωστά ως οφσάιντ. Μετά το 30', οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ: αρχικά στο 31' ο Τσιφτσής απέκρουσε το φάουλ του Μουργκ ενώ στο 35' η προσπάθεια του Ουάρντα από πλεονεκτική θέση σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 37' όμως ο Αστέρας Τρίπολης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ όταν ο Κρέσπι βρήκε με ωραία σέντρα τον Σίτο ο οποίος με υπέροχο σουτ σκόραρε για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Ουάρντα δεν μπόρεσε να νικήσει από πλεονεκτική θέση τον Τσιφτσή που έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Αιγύπτιου άσου.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος ωστόσο στο 54', μετά από αδράνεια Βαρέλα και Μιχαηλίδη, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ με σουτ του Λουίς Φερνάντεθ. Η είσοδος του Α. Ζίβκοβιτς στον αγωνιστικό χώρο στο 63' έδωσε πνοή στον ΠΑΟΚ. Ο Σέρβος εξτρέμ προειδοποίησε στο 66', όταν σούταρε έξω από την περιοχή πάνω στον Τσιφτσή, αλλά στο 84' σημάδεψε καλύτερα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1. Στα τελευταία λεπτά, οι Θεσσαλονικείς πίεσαν για την ισοφάριση αλλά όλες τους οι προσπάθειες ανακόπηκαν από τους άριστα στημένους ανασταλτικά Αρκάδες.

Εξαιρετική παρουσία από πλευράς νικητών είχαν οι Μουνάφο και Βαλιέντε, κάνοντας σπουδαία δουλειά στο ανασταλτικό κομμάτι. Πολύ καλός ματς πραγματοποίησε και ο Σίτο ο οποίος, εκτός από το γκολ που σημείωσε, προσέφερε και θέαμα ταλαιπωρόντας ουκ ολίγες φορές τον Ροντρίγκο. Από εκεί και πέρα, ξεχώρισε και ο Μπαράλες που κέρδισε πολλές μάχες στον αέρα.

Από τον «Δικέφαλο του Βορρά», πιο δραστήριοι ήταν οι Ουάρντα και Κρμέντσικ ενώ βοήθησε πολύ και ο σκόρερ Α. Ζίβκοβιτς από τη στιγμή που πέρασε ως αλλαγή.

Διαιτητής ήταν ο Ευαγγέλου (Aθηνών), με βοηθούς τους Νικολακάκη (Λασιθίου) και Ψαρρή (Ζακύνθου). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Φαν Μπέκελ (Ολλανδία) και AVAR ο Mεϊντάνας (Αχαΐας). Τέταρτος ήταν ο Κοτσάνης (Δράμας).

Κίτρινες: 90+5' Τιλίκα - 75' Καγκάβα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Καστάνιο, Σουάρεθ, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο, Κρέσπι (67' Τιλίκα), Σίτο (83' Καπίγια, 90+2' λ.τρ. Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (67' Ιγκλέσιας), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο (63' Ραχμάν Μπάμπα), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί (63' Καγκάβα), Μουργκ (46' Α. Ζίβκοβιτς), Λάμπρου (46' Τζόλης), Ουάρντα (83' Σφιντέρσκι), Κρμέντσικ.