29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2021 - 16:52

Ασταμάτητος ο Διαγόρας

Η ομάδα της Ρόδου νίκησε με 1-0 την Α.Ε. Καραϊσκάκης και... περιμένει στη δεύτερη θέση της Σούπερ Λίγκας 2

Εκπληκτική πορεία διανύει στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2 ο ασταμάτητος Διαγόρας, που έφτασε τις τρεις σερί νίκες. Η ομάδα της Ρόδου νίκησε εντός έδρας και την Α.Ε. Καραϊσκάκης με 1-0, το Σάββατο (27/2), για την 11η αγωνιστική της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη ανέβηκαν και... περιμένουν στη 2η θέση με 20 βαθμούς, ενώ οι Αρτινοί έμειναν στην 11η θέση με μόλις 7 πόντους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Διαγόρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την πρώτη του ευκαιρία στο 19’. Ο Κοντοχρήστος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Κονέ πιάνοντας αμαρκάριστος την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 30’, ο Κοντοχρήστος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, αλλά ο Μπουργάνης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 41’, η ομάδα της Ρόδου έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, με τον Κοντοχρήστο να βγάζει τη σέντρα, τον Αλάεθ να πιάνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να περνάει λίγο έξω. Με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς να έχει απειλήσει καθόλου η Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Κλιγγόπουλο να προσπαθεί να απειλήσει στο 48’ με ένα μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσέλιου. Στο 58’, ο Κοντοχρήστος εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Κωστούλας έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 72’, ο Κοντοχρήστος έκανε ακόμα μία καλή εκτέλεση κόρνερ, ο Σελινιωτάκης κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 85’, ο Μανωλάκης επιχείρησε ένα σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπουργάνη. Δευτερόλεπτα μετά, η μπάλα πέρασε ξανά δίπλα από το αριστερό δοκάρι, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοντοχρήστου.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα της Ρόδου πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο επί των Αρτινών.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κακουλίδης του Συνδέσμου Θράκης, με βοηθούς τους Δελή του Συνδέσμου Βοιωτίας και Κωνστάντιο του Συνδέσμου Εύβοιας. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Μαχαίρας του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 78’ Κωστούλας - 28’ Γιαννιώτης, 73’ Δερμιτζάκης, 86’ Παπανίκου

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας (56’ λ.τρ. Σελινιωτάκης), Κωστούλας, Ντοριβάλ, Μασούρας, Γεωργίου (62’ Μανωλάκης), Αλάεθ (62’ Σμυρλής), Λινάρδος (77’ Αθανασίου), Κονέ (77’ Αυγενικού)

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Γιαννιώτης, Νταλακούρας (46’ Κλιγγόπουλος), Δούμτσιος, Γυφτοκώστας (46’ Μαύρου), Τάμπας (64’ Κόκας), Παπανίκου, Λόβριτς (54’ Δερμιτζάκης), Ρούνεϊ.

Πηγή ΦΩΤΟ: xxxsports