20/04/2024
Europa League | Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2021 - 23:56

Έτσι με Χασάν στο 88’ για το… Ελλάς Ευρώπη Ολυμπιακός!

Συνεχίζουν στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ οι Πειραιώτες χάρη στο χρυσό γκολ του Αιγύπτιου φορ, που μείωσε στο τελικό 2-1 μέσα στο «Φίλιπς Στάντιον» και πήρε τη μεγάλη πρόκριση από την Αϊντχόφεν * Κοιμήθηκαν αμυντικά οι «ερυθρόλευκοι» στο α’ ημίχρονο * Δύο δοκάρια οι παίκτες του Μαρτίνς και ένα οι Ολλανδοί

Λαχτάρησε, αλλά αποδόθηκε δικαιοσύνη… Ο Ολυμπιακός είναι στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ και συμμετέχει στην κλήρωση της Παρασκευής 26 Φεβρουαρίου (14.00) συνεχίζοντας το ευρωπαϊκό του ταξίδι! Επιτυχία μεγάλη και άξια για τους νταμπούχους Ελλάδας, που ηττήθηκαν μεν με 2-1 από την Αϊντχόφεν στο «Φίλιπς Στάντιον» το βράδυ της Πέμπτης (25/2), αλλά με παρακαταθήκη την επικράτηση με 4-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης» μια εβδομάδα νωρίτερα πήραν την πολυπόθητη πρόκριση.

Βέβαια, οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν και είδαν το φάσμα του αποκλεισμού, καθώς από το α’ ημίχρονο οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με 2-0, που έδινε σε αυτούς το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, αλλά στο 88’ ο Αχμέντ Χασάν με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της PSV. Ένα χρυσό γκολ που φέρνει τους «ερυθρόλευκους» για τρίτη σεζόν την τελευταία πενταετία στους «16» του Γιουρόπα και τους καθιερώνει ξεκάθαρα ως τους φυσικούς εκπροσώπους της χώρας μας στο εξωτερικό για να παγιωθεί στην πράξη το… Ελλάς Ευρώπη Ολυμπιακός!

Υπνωτισμένος μετά μισά του α’ ημιχρόνου και 2-0 η PSV

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε άσχημα τα ματς στο «Φίλιπς Στάντιον», αλλά σταδιακά χαλάρωσε… Ειδικά από το 20’ και μετά τα δεδομένα άλλαξαν με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν υπνωτισμένοι και να τιμωρούνται από την Αϊντχόφεν. Έτσι, αφού πρώτα οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν στο 21’ με τον Μπα να διώχνει με σωτήριο τάκλιν ένα σχεδόν βέβαιο γκολ, δύο λεπτά αργότερα πανηγύρισαν το 1-0… Ο Τόμας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζάχαβι σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, η οποία αρχικά έφυγε από τα χέρια του Σα, που δεν μπόρεσε να τη συγκρατήσει έχοντας ευθύνη…

Το προβάδισμα έδωσε ψυχολογία στους Ολλανδούς που πήραν το κέντρο και από ένα αχρείαστο φάουλ του Ελ Αραμπί έστησαν ξανά την μπάλα σε καλό σημείο. Ο Ζάχαβι εκτέλεσε απευθείας στην πλευρά, νίκησε ξανά τον Πορτογάλο γκολκίπερ του Ολυμπιακό και στο 44’ έδωσε σκορ πρόκρισης στην PSV.

Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι», που φορούσαν τη μπλε εμφάνισαν ήταν απαράδεκτοι αμυντικά δεχόμενοι δύο τέρματα... δώρα από στατικές φάσεις, συνεχίζοντας τα παιδαριώδη λάθη σε τέτοιο επίπεδο στην άμυνα τους.

Αντέδρασε ο Μαρτίνς, λυτρώθηκε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός κράτησε μπάλα, είχε τον έλεγχο και ήταν σαφώς βελτιωμένος στην εικόνα του από την αρχή… Αλλαγή εικόνας για την οποία μεγάλη συμβολή είχε και η γρήγορη αντίδραση του Πέδρο Μαρτίνς με δύο αλλαγές στο 46’, αλλά και πιο επιθετικό σχήμα με 4-4-2 ακολούθως, όπως και τις εύστοχες (όλες) επιλογές στους ποδοσφαιριστές που αντικατέστησε… Έτσι οι Ολλανδοί περίμεναν τους Πειραιώτες και έπαιζαν μόνο στην κόντρα.

Και είναι γεγονός ότι ο Ολυμπιακός στο 50’ άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Καμαρά σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ 78’ ήταν η σειρά του Φορτούνη με απευθείας χτύπημα φάουλ για να τραντάξει το οριζόντιο… Οι γηπεδούχοι από την άλλη, στο 86’ πήγαν να… τελειώσουν τους νταμπλούχους Ελλάδας με δυνατό σουτ του Μάλεν που χτύπησε στο δοκάρι του Σα, αλλά δύο λεπτά αργότερα η επιμονή του Χασάν στο 88’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εμβογκό, που αρχικά είχε διώξει την κεφαλιά του Ελ Αραμπί για να γράψει το 2-1! Γκολ λύτρωσης από τον Αιγύπτιο φορ και σκορ πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, ώστε να μπορεί να μιλά για τέλος καλό όλα καλά…

Καλύτερος από τον Ολυμπιακό ο... μέσα σε όλα Καμαρά, MVP δικαιωματικά ο Χασάν και στους διακριθέντες ο μαχητικός Μπρούμα.

Για τους Ολλανδούς η τριπλέτα Ζάχοβι, Μαξ, Μάλεν ήταν όλα τα λεφτά, αλλά αποδείχθηκε ότι δεν αρκούσε!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γάλλος Τουρπέν με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντανός και Γκρινγκορέ. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Γάλλος Μπρισάρ και βοηθός ο συμπατριώτης του Βιλί.

Κίτρινες: 3' Μαξ, 84' Μάλεν - 51' Μασούρας, 78' Λαλά.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Ρόγκερ Σμιντ): Εμβογκό, Τέζε, Μποσκαρλί, Φιργκέφερ, Ντάμφρις, Ροζάριο, Τόμας (90' Φερτέσεν), Γκέτσε (90' Μάουρο Ζούνιορ), Μαξ, Ζάχαβι, Μάλεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά (79' Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Μπα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46' Μασούρας), Καμαρά, Βαλμπουενά (46' Φορτούνης), Μπρούμα (79' Χασάν), Ελ Αραμπί (90' Παπασταθόπουλος).