29/03/2024
Γαλλία | Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2021 - 02:02

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Λυών

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία κέρδισε εκτός έδρας τη Μπρεστ με σκορ 3-2 και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Λιγκ 1

Τα εύκολα - δύσκολα έκανε η Λυών κόντρα στη Μπρεστ, την οποία νίκησε με 3-2 εκτός έδρας το βράδυ της Παρασκευής (19/2), για την 26η αγωνιστική της Λιγκ 1.

Οι «λυωνέ» μπορεί να προηγήθηκαν με 0-3 στο πρώτο ημίχρονο, με σκόρερ τους Πακετά (9’), Αουάρ (29’) και Ντεπάι (πεν. 44΄), ωστόσο δεν «καθάρισαν» το ματς. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία χαλάρωσε και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν. Ο Σαρντονέ μείωσε αρχικά σε 1-3 στο 53’ και ο Καντονά διαμόρφωσε το 2-3 στο 74’.

Παρά τις προσπάθειες της Μπρεστ για ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, η αγχωμένη Λυών κατάφερε να πάρει τελικά το τρίποντο και να «πατήσει» προσωρινά στην κορυφή με 44 βαθμούς. Στην ίδια θέση βρίσκεται και η Λιλ με αγώνα λιγότερο. Από την άλλη, η Μπρεστ παρέμεινε στην 12η θέση με 31 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/2)

Μπρεστ - Λυών 2-3 (53’ Σαρντονέ, 74’ Καρντονά - 9’ Πακετά, 29’ Αουάρ, 44’ πεν. Ντεπάι)