25/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2021 - 00:03

Ασταμάτητη και σταθερά τρίτη η Βόλφσμπουργκ

Οι «λύκοι» πέρασαν αέρα από την έδρα της Μπίλεφενλντ, την οποία κέρδισαν με 3-0

Την πολύ καλή πορεία της στη φετινή Μπουντσεσλίγκα συνεχίζει η απτόητη Βόλφσμπουργκ, η οποία νίκησε εκτός έδρας την Αρμίνια Μπίλεφελντ με 3-0, την Παρασκευή (19/2) για την 22η αγωνιστική.

Οι «λύκοι» άνοιξαν το σκορ στο 29’, με τον Γκέρχαρντ να πασάρει στον Στέφεν, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι πιέσαν για να πετύχουν κι άλλο γκολ, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με το... καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, η Βόλφσμπουργκ διπλασίασε το προβάδισμά της με τον Στέφεν, που σκόραρε δεύτερη φορά για το 0-2. Επτά λεπτά αργότερα, ο Άρνολντ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, διατηρώντας έτσι την ομάδα του στη 3η θέση με 42 βαθμούς.

Από την άλλη, η γηπεδούχος Μπίλεφελντ έμεινε στην 16η θέση με 18 βαθμούς, όντας στη θέση των μπαράζ υποβιβασμού.