19/04/2024
Champions League | Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2021 - 23:54

Μπήκε σε περιπέτειες η Γιουβέντους...

Η Πόρτο πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ * Φουλ για οκτάδα η Ντόρτμουντ, 2-3 τη Σεβίλλη

Για τρίτη σερί σεζόν η Γιουβέντους βρίσκεται σε μειονεκτική θέση ύστερα από το πρώτο παιχνίδι για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς το βράδυ της Τετάρτης (17/2) έχασε από την Πόρτο με 2-1 στο «Ντραγκάο».

Για τη «Μεγάλη Κυρία», που πρόπερσι είχε γυρίσει το 0-2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και πέρσι δεν τα κατάφερε ύστερα από το 0-1 από τη Λυών, τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν και χειρότερα, μια και ο Κιέζα αύξησε τις ελπίδες πρόκρισης στους προημιτελικούς εν όψει της ρεβάνς με το γκολ που σημείωσε στο 82'.

Οι «δράκοι» είχαν ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ταρεμί, ενώ γκολ από τα αποδυτήρια βρήκαν και στο β' ημίχρονο και ήταν ο Μαρεγκά αυτός που πανηγύρισε στο 46'.

Την ίδια στιγμή, έτοιμη για την οκτάδα είναι η Ντόρτμουντ, που κέρδισε με 3-2 τη Σεβίλλη μέσα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Ο Σούσο έκανε το 1-0 στο 7' για τους κυπελλούχους Ευρώπης, για να απαντήσει η Μπορούσια με τον Νταχούντ στο 19' και με δύο γκολ του Χάαλαντ στο 27' και το 43'.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντε Γιονγκ στο 84', με τους Ανδαλουσιανούς να χρειάζονται την υπέρβαση στη ρεβάνς για να πάρουν εκείνοι το «εισιτήριο» για τους «8».

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (16/2)

Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (27' πέν. Μέσι - 32', 65', 85' Εμπαπέ, 70' Κεν)

Λειψία - Λίβερπουλ 0-2 (53' Σαλάχ, 58' Μανέ)

Τετάρτη (17/2)

Πόρτο - Γιουβέντους 2-1 (2' Ταρεμί, 46' Μαρεγκά - 82' Κιέζα)

Σεβίλλη - Ντόρτμουντ 2-3 (7' Σούσο, 84' Ντε Γιονγκ - 19' Nταχούντ, 27', 43' Xάαλαντ)