19/04/2024
Ισπανία | Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2021 - 00:32

Πρόκριση με ανατροπή η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Κέρδισε εκτός έδρας την Αλκογιάνο με 2-1 και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας * Σαρωτική η Γρανάδα

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε την Πέμπτη (28/1) η φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να κερδίζει εκτός έδρας την Αλκογιάνο με 2-1 και να περνά στους προημιτελικούς.

Ο Καρμπονέλ άνοιξε το σκορ στο 39' για τους γηπεδούχους, που είχαν κάνει τη μεγάλη έκπληξη και είχαν αποκλείσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στον προηγούμενο γύρο, με τους Βάσκους να αντιδρούν στο β' ημίχρονο και να φτάνουν στην ανατροπή.

Αρχικά, ισοφάρισε ο Βιγιαλίμπρε στο 53' και την πρόκριση στους κατόχους του Σούπερ Καπ χάρισε ο Ινιάκι Γουίλιαμς, σκοράροντας στο 78ο λεπτό.

Πολύ πιο εύκολο έργο είχε η Γρανάδα, συντρίβοντας εκτός έδρας τη Ναβαλκαρνέρο με 6-0.