17/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021 - 19:10

Θύμισε εποχές... Καρέρα και την πάτησε χοντρά από τον ΠΑΣ η ΑΕΚ!

Σπουδαίο διπλό με 2-0 για τους Ηπειρώτες στο ΟΑΚΑ * Τραγικη η Ένωση, που είχε και δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο * Άψογο στήσιμο από τον Γιαννίκη

Εφιαλτικό πισωγύρισμα... Περίπατο πήγε για την ΑΕΚ το αήττητο σερί πέντε αγώνων (4 νίκες και 1 ισοπαλία) που μετρούσε στη Σούπερ Λίγκα 1 από τις 6 Ιανουαρίου. Και για αυτό ευθύνεται ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος το απόγευμα της Τετάρτης (27/1) την κέρδισε με 2-0 μέσα στο ΟΑΚΑ , στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, και της ανέδειξε τις χτυπητές αδυναμίες που έχει τη φετινή σεζόν.

Δεν είναι υπερβολή να αναφέρουμε ότι ο «Δικέφαλος», ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, θύμισε εποχές... Μάσιμο Καρέρα. Τότε που υπό τις οδηγίες του Ιταλού προπονητή, πίσω δεχόταν γκολ για πλάκα και μπροστά δυσκολευόταν αρκετές φορές στη δημιουργία φάσεων. Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, υπήρξε μια μικρή βελτίωση. Πίεσε, ρίσκαρε, είχε και δύο δοκάρια όμως της έλειψε η ουσία.

Η ομάδα των Ιωαννίνων στον αντίποδα εμφανίστηκε διαβασμένη και δεν φοβήθηκε καθόλου το παιχνίδι. Ο Αργύρης Γιαννίκης την παρέταξε άριστα στον αγωνιστικό χώρο, πήρε το 100% από όλους τους παίκτες του και δικαιώθηκε περίτρανα καθώς με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε το τρίποντο.

Η ΑΕΚ μπήκε έχοντας την κατοχή της μπάλας όμως αδυνατούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά. Μάλιστα στο 9' κινδύνευσε να βρεθεί πίσω στο σκορ όταν ο Αθανασιάδης εξουδετέρωσε το σουτ του Μπρένερ. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι «κιτρινόμαυροι» γίνονταν όλο και χειρότεροι όντας ακίνδυνοι στην επίθεση και επιρρεπής στην άμυνα. Και το... πλήρωσαν ακριβά καθώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ινσούα έκανε ένα χαζό πέναλτι στον Παντελάκη, ο Κρίζμαν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 0-1. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το φινάλε του πρώτου ημίχρονου, δεν έβγαλαν καμία αντίδραση και δεν δημιούργησαν ούτε φάση!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μανόλο Χιμένεθ έριξε στο παιχνίδι τους Μάνταλο, Ανσαριφάρντ και Λόπες και η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές και να πιέζει για την ισοφάριση. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν, όπως ήταν λογικό, προσοχή στα μετόπισθεν θέλοντας να χτυπήσουν στην κόντρα. Η πρώτη απειλή των «κιτρινόμαυρων» ήρθε στο 50' με τον Οικονομόπουλο να διώχνει πάνω στη γραμμή το φάουλ του Γκαρσία ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Μάνταλου σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 64' και η «οβίδα» του Ολιβέιρα βρήκε στο δοκάρι ενώ στο 73' αυτή του Μπακάκη κατέληξε ελάχιστα άουτ. Ο χρόνος περνούσε, οι γηπεδούχοι ρισκάραν για το γκολ ανεβάζοντας τις γραμμές τους δίνοντας την ευκαιρία στον «Άγιαξ της Ηπείρου» να το εκμεταλλευτεί. Και αυτό έκαναν... Στο 76' ο Λέο δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ όμως στο 87' σκόραρε με δυνατό σουτ για το 0-2 δίνοντας τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους.

Οι σκόρερ Κρίζμαν και Λέο μοιράζονται τον τίτλο του MVP για τους νικητές ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν και οι Ντομίνγκεθ, Παντελάκης. Από πλευράς ΑΕΚ, οι περισσότεροι παίκτες της βρέθηκαν σε πολύ κακή μέρα, με τον Σιμόες να είναι αυτός που φάνηκε περισσότερο.

Διαιτητής ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας) με βοηθούς τους Απτόσογλου (Αθηνών) και Μπαλτά (Αχαΐας). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) και AVAR ο Φωτόπουλος (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Γκάμαρης (Αθηνών).

Κίτρινες: 22' Ινσούα, 34' Τσιγκρίνσκι - 54' Κάργας, 73' Οικονομόπουλος, 81' Λοντίγκιν, 88' Ελευθεριάδης

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα (46' Λόπες), Σιμόες, Σιμάνσκι (75' Μαχαίρας), Γαλανόπουλος (46' Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (70' Αλμπάνης), Τάνκοβιτς (46' Μάνταλος), Ολιβέιρα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (77' Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Κάργας, Πέερσμαν, Σιόντης (26' λ.τρ. Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Μπρένερ, Καρτάλης, Κρίζμαν (63' Παμλίδης), Λέο.