18/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021 - 17:59

Τους -Χ-άλασε η ισοπαλία

Ο.Φ. Ιεράπετρας και Απόλλων Λάρισας «κόλλησαν» στο 0-0 και έμειναν χαμηλά στη βαθμολογία * Έχασαν πέναλτι οι Κρητικοί

Σε ένα πολύ μέτριο ματς , Ο.Φ. Ιεράπετρας και Απόλλων Λάρισας αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα την Τετάρτη (27/1) στο Βουζουνεράκειο, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2, με τους γηπεδούχους να έχουν χαμένο πέναλτι με τον Γκίνη.

Τρίτη ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα, για την ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το ματς στο 65’, όμως ο Γκίνης νικήθηκε από τα 11 βήματα, από τον Αστρά. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για ακόμη ένα πέναλτι, σε άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα του Απόλλωνα και χτύπημα πάνω στον Γκίνη στο 25', αλλά ο διαιτητής Βλάχος που ήταν κοντά στην φάση, δεν θεώρησε πως υπάρχει παράβαση και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια. Το μόνο αξιοσημείωτο του πρώτου μέρους, ήταν η προβολή του Τζοβάρα στο 5’, μετά από την παράλληλη σέντρα του Σκούπρα, όπου η μπάλα κατέληξε πολύ ψηλά, ενώ στο 19’ ο Τζοβάρας σκόραρε με «ψηλοκρεμαστή» κεφαλιά αλλά το γκολ να ακυρώθηκς ως οφσάιντ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυναμικά και βελτίωσαν λίγο την εικόνα τους. Στο 54’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Αθανασιάδη. Συγκεκριμένα, ο επιθετικός των Θεσσαλών πλάσαρε από πλεονεκτική θέση μετά τη σέντρα του Τζοβάρα, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο ΟΦΙ απάντησε. Ο Λεμονής έκανε τη σέντρα και ο Καρρίκι δεν μπορούσε διώχνει σωστά και η μπάλα να κατέληξε λίγο δίπλα από την εστία του Αστρά.

Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι άνηκε στους Κρητικούς, η οποία ήταν και καθοριστική. Στο 65’, ο Λεμονής έκανε το γύρισμα και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπούση εντός περιοχής και ο διαιτητής Βλάχος υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Γκίνη ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά ο εξαιρετικός Αστράς έπεσε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 77’, οι Θεσσαλοί άγγιξαν το γκολ. Ο Μπούσης έκανε μία πολύ όμορφη ενέργεια και πλάσαρε με το δεξί, με την μπάλα να περνάει εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιραστούν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βλάχος (Αν. Αττικής), με βοηθούς τους Πλακά (Δυτ. Αττικής) και Βιτσεντζάτο (Αν. Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Πατεμτζής (Ηρακλείου).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Καψάλης (74’ Πριόνας), Αρναούτογλου, Καπίας, Ζήσης, Σμίλτος, Φουάσης (55’ Μπαράτα), Βογιατζής, Κούστα (65’ Ντάλα Κόστα), Γκίνη, Λεμονής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μάγγος): Αστράς, Σκούπρα, Μπούσης, Μόρας, Καρρίκι, Χατζής, Τασιούλης (60’ Μπαλογιάννης), Λίταινας (70’ Μπαστιάνος), Αθανασιάδης, Νύκταρης (60’ Μπάλλας), Τζοβάρας (81’ Γκουντρουμπής)

Πηγή ΦΩΤΟ: athlitiko.gr