19/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021 - 17:42

Δεν μπόρεσε να πάρει νέο τρίποντο η Παναχαϊκή

Οι «κοκκινόμαυροι» έμειναν στο 2-2 με τη μαχητική Α.Ε. Καραϊσκάκης * Aπό ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες

Τη δεύτερη σερί νίκη στη Σούπερ Λίγκα 2 ήθελε η Παναχαϊκή, αλλά δεν τα κατάφερε και την Τετάρτη (27/1) αναδείχθηκε ισόπαλη στην Αγυιά με 2-2 ενάντια στην Α.Ε. Καραϊσκάκης για την 4η αγωνιστική.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου με 6 βαθμούς είναι στην 3η θέση, μαζί με τον Διαγόρα, ενώ οι μαχητικοί Αρτινοί-που έδειξαν πολύ καλά στοιχεία- με 3 πόντους είναι στην 9η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Αρτινοί άνοιξαν το σκορ στο 10' με ωραία ατομική προσπάθεια του Μαραθωνίτη, που κέρδισε και μια κόντρα, για να πλασάρει εύστοχα από κοντά τον Σούλη.

Επτά λεπτά αργότερα ο Φαν Ίπερεν έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, για να χαθεί η ευκαιρία για το 0-2, με τους Αχαιούς να δείχνουν εντελώς μπλοκαρισμένοι και να μην μπορούν να απειλήσουν.

Ωστόσο, στο 45' ήρθε η ισοφάριση, όταν ο Ανάκογλου εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ και ο Γιούσης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Μπουργάνη για το 1-1.

Στο 51' ο Μαραθωνίτης μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Δούμτσιο, που έκανε αδύναμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι και μπλόκαρε ο Σούλης, με τον Ανάκογλου από πλευράς Παναχαϊκής να εκτελεί απευθείας φάουλ στο 58' και με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 61' ο Κουρέλας σούταρε από καλή θέση, αλλά ήταν αρκετά άστοχο, ενώ στο 65' ο Γιούσης έκανε τη σέντρα σουτ από αριστερά, ο Κουσκουνάς ωστόσο δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Δύο λεπτά αργότερα έπιασε καλό σουτ ο Ανάκογλου και πέρασε λίγο άουτ η μπάλα, για να ακολουθήσει το... γεμάτο 73ο λεπτό, όταν αρχικά οι «κοκκινόμαυροι» άγγιξαν το 2-1, με τον Μπουργάνη να κάνει σπουδαία απόκρουση σε εξ επαφής κεφαλιά του Κουσκουνά ύστερα από σέντρα του Αποστολόπουλου, για να ακολουθήσει δευτερόλεπτα αργότερα το 1-2 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μαραθωνίτη με σουτ εντός περιοχής μετά από πάσα του Γαλεάδη.

Στο 78' ο Μπουργάνης απέκρουσε ένα ωραίο σουτ του Τσερούτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό από κακή έξοδο του Μπουργάνη ο Κουσκουνάς έκανε... τσαφ κι έχασε την ευκαιρία να επωφεληθεί.

Στο 82' ο γκολκίπερ της Α.Ε. Καραϊσκάκης εξουδετέρωσε το σουτ του Αποστολόπουλου, αλλά στο 84' δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 2-2, με τον Κουσκουνά να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Αποστολόπουλου κι ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι έπαιζαν με 10 οι φιλοξενούμενοι, καθώς ο Τσούτσης που είχε μπει στο 74' ως αλλαγή αποχώρησε γρήγορα τραυματίας.

Στο 87' ο Γιούσης έχασε την ευκαιρία για το 3-2, καθώς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσερούτι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, για να μείνει έτσι το Χ μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσουκαλάς του Συνδέσμου Αθηνώνμε βοηθούς τους Μπουρτζοβίτη και Τριαντάφυλλο, αμφότεροι του Συνδέσμου Κορινθίας.

Κίτρινες: 58' Μουστακόπουλος - 28' Δεινόπαπας, 90'+6 Μπουργάνης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σούλης, Πάνος (56' Αποστολόπουλος), Σταμόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Πατάπης, Αργυρόπουλος (44' λ. τρ. Ανάκογλου), Μουστακόπουλος (78' Tσερούτι), Μασούρας (56' Κουσκουνάς), Γιούσης, Μπάτροβιτς, Αραβίδης.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Βασίλης Αργυρίου): Μπουργάνης, Παπανίκου, Τάμπας (10' λ. τρ. Κόκας), Φαν Ίπερεν, Γιαννιώτης, Λόβριτς, Ρεμπάκουκα (74' Δερμιτζάκης), Νταλακούρας (46' Κορέλας), Δεινόπαπας (53' Γαλεάδης), Δούμτσιος, Μαραθωνίτης (74' Τσούτσης).