25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021 - 17:12

Νικητής ο Εργοτέλης στην κρητική μάχη

Διπλό στα Περιβόλια με 0-1 επί των Χανίων, που είχαν δοκάρι

Σεφτέ στις νίκες στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2 έκανε ο Εργοτέλης, που νίκησε με 0-1 τα Χανιά, στα Περιβόλια, την Τετάρτη (27/01), για την 4η αγωνιστική της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες έκαναν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, λόγω των λίγων φάσεων που δημιούργησαν, ωστόσο στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Οι «κιτρινόμαυροι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Μανουσάκη στο 56’ και παρά την πίεση των Χανίων, κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Σε ό,τι αφορά το ματς, η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα άνηκε στον Εργοτέλη, με τον Κουάτενγκ στο 7’ να παίρνει την μπάλα εντός της περιοχής και να σουτάρει την κλειστή γωνία του Κουτζαβασίλη, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 28’, τα Χανιά είχαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια με ένα αδύναμο σουτ του Ρέντζα, με τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 30’, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη απείλησε ξανά με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαραμπίγια, ωστόσο ο γκολκίπερ του Εργοτέλη μπλόκαρε σταθερά. Μέχρι και το τέλος των πρώτων 45 λεπτών δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση τόσο για τα Χανιά όσο και για τον Εργοτέλη, που έκαναν ένα κακό ποιοτικά ημίχρονο.

Δυνατά μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες, με τα Χανιά να φτάνουν κοντά στο 1-0 στο 48’. Ο Βρεττός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και αφού πέρασε έναν παίκτη του Εργοτέλη σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Κωστανάσιος βγήκε στη πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Κουτζαβασίλη, αλλά έφυγε πλάγια και η σέντρα του εν συνεχεία δεν είχε αποτέλεσμα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 56’, με τον Μανουσάκη να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από το κόρνερ του Ποζατζίδη και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μέσα από την περιοχή για το 0-1.

Τα Χανιά πίεσαν για την ισοφάριση και έφτασαν κοντά σε αυτή με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίγια, με τον Κατσιμήτρο να διώχνει με σωτήρια επέμβαση στο 64’. Δευτερόλεπτα μετά, ο Ανδρέου έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Εργοτέλη. Οι «κυανόλευκοι» πήραν κι άλλα μέτρα στο γήπεδο προς το φινάλε, αλλά δεν απείλησαν ξανά τον Εργοτέλη, που κράτησε το υπέρ του προβάδισμα έως το τέλος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η ομάδα του Ηρακλείου να πάρει την πρώτη της νίκη στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Καδδάς (Αχαΐας), με βοηθούς τους Οικονόμου (Αχαΐας) και Βεργέτη (Αργολίδας). Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Μπακογιάννης (Αθήνας).

Κίτρινες: 88’ Κάρλος- 21’ Πέιος, 69' Κωστανάσιος

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46' λ.τρ. Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Παναγιωτούδης (79' Γιάνος), Κάρλος, Μπραμπίγια (66' Τριανταφυλλάκος), Βρεττός (67' Δημητριάδης), Μασένα (80' Σουντουρά), Διαμαντόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Ποζατζίδης (85' λ.τρ. Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (86' Μπουρσέλης) Μπουτσάκης, Κόνραντ (69' Κοκκίνης), Κουατένγκ (34' λ.τρ. Κωστανάσιος), Μανουσάκης.