24/04/2024
Πρωτάθλημα | Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2021 - 21:26

Έκανε τη δουλειά του ο Άρης

Με το... αγαπημένο 1-0 οι «κίτρινοι» έκαμψαν την αντίσταση της ΑΕΛ και περιμένουν ως δεύτεροι την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής * Βελτιωμένοι οι Θεσσαλοί, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να πάρουν κάτι από το «Κλ. Βικελίδης»

Αυτό που ήθελε το πήρε ο Άρης. Οι «κίτρινοι» κέρδισαν με το... αγαπημένο τους 1-0 την ΑΕΛ, την Τρίτη (26/01), στο «Κλέανθης Βικελίδης» και ευελπιστούν να παραμείνουν δεύτεροι μετά το φινάλε της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα στο δεύτερο μέρος και έφτασε στη νίκη, δίχως να απειληθεί ουσιαστικά από τους βελτιωμένους «βυσσινί».

Το διαχειρίστηκε σωστά

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης για τις δύο ομάδες, αφού μέχρι το 15’ δεν υπήρξε κάποια απειλή τόσο στην εστία του Σιαμπάνη όσο και σε αυτή του Μπάγιτς. Έπειτα, ο Άρης άρχισε να αποκτά την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με την ΑΕΛ να κλείνεται σιγά - σιγά στο γήπεδο. Αυτό είχε αρχικά ως αποτέλεσμα να δημιουργηθούν τρεις καλές ευκαιρίες από την πλευρά των «κίτρινων» μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, δηλαδή έως το 20’.

Η πίεση της ομάδας του Άκη Μάντζιου έφερε τελικά το άνοιγμα του σκορ στο 30’ με τον Ρόουζ. Ο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τσότσιτς δεν έδιωξε καλά με το κεφάλι στο πρώτο δοκάρι και ο Γάλλος στόπερ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάγιτς με κεφαλιά για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει το προβάδισμά της, ωστόσο ο Σάσα που βγήκε φάτσα με το τέρμα και τον Μπάγιτς, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. 'Ετσι, τα πρώτα 45 λεπτά ολοκλήρωθηκαν δίχως φάση από την ομάδα του Κάμπου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι και έβγαλε διάθεση για να δημιουργήσει προϋποθέσεις στο επιθετικό κομμάτι. Ωστόσο, αυτό δεν αρκούσε για τους «βυσσινί». Από την πλευρά τους, οι «κίτρινοι» βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Μάνο στο 55’, αλλά αυτό ακυρώθηκε λόγω υπόδειξης οφσάιντ στον Έλληνα επιθετικό. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR και η απόφαση φάνηκε πως ήταν σωστή.

Από εκεί και έπειτα, ο Άρης θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς με ένα δεύτερο γκολ, όμως ο Μπάγιτς δεν επέτρεψε να παραβιαστεί ξανά η εστία του. Αποτέλεσμα ήταν οι γηπεδούχοι να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα και να μην ρισκάρουν καθόλου μέχρι το φινάλε. Αντίθετα, η ΑΕΛ είχε δύο τελικές προσπάθειες, αλλά αυτές δεν ανησύχησαν σχεδόν καθόλου την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Έτσι, το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος για τους «κίτρινους», οι οποίοι περιμένουν απώλειες βαθμών από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, ώστε να παραμείνουν στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κουμπαράκης (Κυκλάδων), με βοηθούς τους Δημητριάδη (Καστοριάς) και Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας). Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Βρέσκας (Πιερίας).

Στο VAR βρέθηκε ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), ενώ ΑVAR ήταν ο Σαμοΐλης (Αθηνών).

Κίτρινες: 37’ Μπερτόγλιο, 67’ Ιωάννου - 44’ Πινακάς, 54’ Κολομπίνο, 76’ Ντουρμισάι, Μιλοσάβλιεβιτς 87’.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (70’ Σάκιτς), Ρόουζ, Δεληζήσης, Ιωάννου, Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια), Μπερτόγλιο (88’ Κάτσε), Γκάμα (70’ Σίλβα), Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι (19’ Μάνος).

AEΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Μπάγιτς, Καρανίκας (90’+1 Νούνιτς), Μιχαήλ, Σπαρβ (46’ Μιλοσάβλιεβιτς) (65’ Ακούνια), Ντουρμισάι, Τσόσιτς, Ζίζιτς, Πινακάς (83’ Γλυνός), Κολομπίνο, Νικολιάς, Τρούγιτς.