24/04/2024
Ισπανία | Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2021 - 00:03

Καταιγιστική η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Οι Βάσκοι σάρωσαν τη Χετάφε με 5-1

Η πρόσφατη κατάκτηση του Σούπερ Καπ φαίνεται ότι έχει δώσει... φτερά στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία σάρωσε με 5-1 τη Χετάφε το βράδυ της Δευτέρας (25/1).

Στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιθιόν, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Κουκουρέγια, αλλά για τους Βάσκους απάντησε άμεσα ο Ραούλ Γκαρθία και ισοφάρισε στο 12'.

Στο 29' ο Σιμόν απέκρουσε το πέναλτι του Μάτα, δεν έγινε το 1-2 και από εκεί και πέρα ήταν καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι, με τον Γεράι Άλβαρεθ να γράφει το 2-1 στο 50' και τον Ραούλ Γκαρθία να σκοράρει ξανά στο 61ο λεπτό.

Μπερενγκέρ στο 75' και Ντε Μάρκος στο 82' ολοκλήρωσαν τη θριαμβευτική νίκη της Μπιλμπάο, που με 24 βαθμούς είναι στην 9η θέση, ενώ 13η είναι στην κατάταξη η Χετάφε με 23 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή (22/1)

Λεβάντε - Βαγιαδολίδ 2-2 (62' Nτάνι Γκόμεθ, 82' Ρότζερ - 73' Αλκαράθ, 78' Πλάνο)

Σάββατο (23/1)

Ουέσκα - Βιγιαρεάλ 0-0

Σεβίλλη - Κάντιθ 3-0 (35', 39', 62' Eν Νεσιρί)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μπέτις 2-2 (48' Ίσακ, 57' Ογιαρθάμπαλ - 85' Κανάλες, 90'+2 Χοακίν)

Αλαβές - Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (59' Χοσέλου - 15' Καζεμίρο, 41', 70' Μπενζεμά, 45'+2 Αζάρ)

Κυριακή (24/1)

Οσασούνα - Γρανάδα 3-1 (27', 39' Μπούντιμιρ, 86' Μονκαγιόλα - 50' Σουάρες)

Έλτσε - Μπαρτσελόνα 0-2 (39' Ντε Γιονγκ, 89' Πουτς)

Θέλτα - Έιμπαρ 1-1 (9' Μπράις Μέντες - 53' Γκιλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Βαλένθια 3-1 (23' Ζοάο Φέλιξ, 54' Σουάρες, 72' Κορέα - 11' Ράτσιτς)

Δευτέρα (25/1)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Χετάφε 5-1 (12', 61' Ραούλ Γκαρθία, 50' Γεράι Άλβαρεθ, 75' Μπερενγκέρ, 82' Ντε Μάρκος - 1' Κουκουρέγια)