28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2021 - 19:08

Διαγωνισμός δοκαριών και... ισοπαλία στο Αγρίνιο

Τρία είχε ο Παναιτωλικός, δύο η Λαμία και τελικά έμειναν στο 0-0 «καναρίνια» και Φθιώτες

Σημάδευαν τα δοκάρια και μοιραία «κόλλησαν» στη «λευκή» ισοπαλία... Παναιτωλικός και Λαμία έμειναν στο 0-0 την Κυριακή (24/1) στο Αγρίνιο για τη 18η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1, σε ένα αποτέλεσμα που προφανώς αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους.

Οι δύο αντίπαλοι μοιράστηκαν την υπεροχή ανά ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχoυν τρία δοκάρια, δύο είχε από την πλευρά της η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου και τελικά νικητής δεν προέκυψε.

Tα «καναρίνια», που είχαν κορυφαίους τους Ντίας και Τσότσαλιτς, με 12 βαθμούς παραμένουν 12οι, στους 7 πόντους οι Φθιώτες και στην τελευταία θέση, αλλά έχουν δύο αγώνες λιγότερους και με τους Τιρόνε, Ρόμανιτς και Μπεχαράνο να ξεχωρίζουν.

3-2 στα δοκάρια ο Παναιτωλικός...

Δυναμικά μπήκε η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα στο παιχνίδι και μόλις στο 2' ο Βέργος κατέγραψε το πρώτο δοκάρι της αναμέτρησης, για να ακολουθήσει αυτό της Λαμίας με τον Μπα στο 9ο λεπτό.

Γενικά οι «κυανόλευκοι» πατούσαν καλύτερα στο πρώτο 45λεπτο, είχαν και σημαντικότερες ευκαιρίες, σε έναν αγώνα σε βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω βροχόπτωσης.

Στο δεύτερο μέρος οι Αγρινιώτες ήταν εκείνοι που είχαν την υπεροχή, αν και πρώτα οι Φθιώτες με τον Τζανετόπουλο στο 53' είχαν δοκάρι.

Απάντησε ένα λεπτό αργότερα ο Μάζουρεκ, στο 74' και ο Αζάντι είδε την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και η Λαμία πρόσεξε πολύ τα νώτα της στο τελευταίο τέταρτο, αφού ο Παναιτωλικός είχε ανεβάσει αρκετά την απόδοσή του.

Στο φινάλε έχασε σπουδαία ευκαιρία ο Αζάντι και τελικά το 0-0 φέρνει μεγαλύτερο κέρδος στους φιλοξενούμενους, που πήραν άλλον έναν πολύτιμο πόντο και ανεβάζουν σιγά σιγά και την ψυχολογία τους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Μεϊντάνα του Συνδέσμου Αχαΐας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Κυκλάδων και βοηθός ο Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 28' Τσότσαλιτς - 23' Μπεχαράνο, 55' Σκόνδρας, 64' Τζανδάρης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Kνετ, Λιάβας, Περέιρα (84' Ντάλσιο), Τσότσαλιτς, Κωνσταντόπουλος, Ταχάρ (84' Γιάκολις), Τσιγγάρας (69' Αρσούρα), Ντίας, Μάζουρεκ (77' Αριγίμπι), Μπαρμπόσα, Βέργος (69' Αζάντι).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Άνχελ Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (68' Μπιάρνασον), Μπεχαράνο, Μπα (33' λ. τρ. Καραμάνος), Ρόμανιτς, Τιρόνε (79' Πίτι), Αραμπούλι (79' Προβυδάκης).