02/03/2021
Μπάσκετ | Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2021 - 20:05

«Καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ

Με 79-72 κέρδισαν τον Ηρακλή οι «ασπρόμαυροι»

Πολύ ενδιαφέρουσα ήταν η σαββατιάτικη (23/1) μάχη της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ηρακλή, με τους «ασπρόμαυρους» να κερδίζουν με 79-72 στο κλειστό της Πυλαίας.

Στο ματς για τη 12η αγωνιστική oι γηπεδούχοι ήταν στο +2 στο τέλος του α' ημιχρόνου (40-38), με το ντέρμπι να συνεχίζεται στην τρίτη περίοδο και με τον ΠΑΟΚ στο +1 στο 30' (57-56).

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έτρεξε ένα σερί 15-0. το 57-58 έγινε 72-58 και οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πήγαν στο 6-5 το ρεκόρ τους (έχουν αγώνα λιγότερο).

Ο Γκρίφιν ήταν ο καλύτερος με 16 πόντους, στους 17 σταμάτησε ο Χάνλαν για λογαριασμό του «Γηραιού», που έπεσε στο 5-7.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 16 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ 8 (2), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 10, Λοβ 12 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 9 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 8, Σαγκς 9 (1), Καββαδάς 10, Μπόουλιν 10 (2), Χάνλαν 17 (1), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Μουρ 3 (1), Βεργίνης, Χάτσερ 11 (2).