29/03/2024
Γαλλία | Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2021 - 00:36

«Καθάρισε» σε τέσσερα λεπτά η Παρί

Διέλυσε με 4-0 τη Μονπελιέ και ανέβηκε στην κορυφή

Κανένα εμπόδιο δεν αντιμετώπισε η Πάρι Σεν Ζερμέν κόντρα στη Μονπελιέ, την οποία σάρωσε με 4-0 στο «Παρκ ντε Πρενς», την Παρασκευή (23/01), για την 21η αγωνιστική της League 1.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν από το 16’ με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς ο Γιονάς Όμλιν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το γεγονός αυτό δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από την περσινή πρωταθλήτρια Γαλλίας, με τον Εμπαπέ να ανοίγει το σκορ στο 34’, έπειτα από ωραία ενέργεια και ασίστ του Ντι Μαρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Παριζιάνοι πίεσαν αρκετά τη Μονπελιέ και μέσα σε τέσσερα λεπτά σκόραραν τρία γκολ με τους Νεϊμάρ (60’), Ικάρντι (61’) και Εμπαπέ (63’) για το τελικό και εμφατικό 4-0. Έτσι, ανέβηκαν στην κορυφή και αποσπάστηκε στο +3 από τη δεύτερη Λιλ, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο.