19/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2021 - 21:44

Το έχασε μέσα από τα χέρια του ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 81-79 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας, σε ένα ματς που ήταν… δικό τους

Ο Ολυμπιακός έβγαλε τα μάτια του στο Κάουνας το βράδυ της Παρασκευή (22/1) και έχασε ένα… δικό του παιχνίδι απέναντι στη Ζαλγκίρις για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.  Οι  «ερυθρόλευκοι»,ενώ κρατούσαν τη νίκη αγκαλιά, δώρισαν τους τελευταίους 4 πόντους, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την οδυνηρή ήττα με 81-79.

Οι «ερυθρόλευκοι» που ηττήθηκαν από τους Λιθουανούς, έπεσαν στο 11-10, χάνοντας μία ιδανική ευκαιρία για ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα προς την εδραίωση τους στην οκτάδα. Από την άλλη, η Ζαλγκίρις με ρεκόρ 12-9 «σκαρφάλωσε» στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι, ξεκίνησε με προβλήματα για τον Ολυμπιακό, καθώς δυσκολευόταν να βρει σκορ και πατήματα. Έτσι, η Ζαλγκίρις, το εκμεταλεύτηκε και πήρε από νωρίς προβάδισμα επτά πόντων (10-3, 4'), όμως οι Πειραιώτες βρήκαν απάντηση με Σλούκα και Χάρισον για το 13-12 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια, το ματς άνοιξε, με τις δύο ομάδες να «βομβαρδίζουν» με τρίποντα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου και το 26-20 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 3-11, έκανε το 36-38. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις έβγαλε αντίδραση και τελικά το ημίχρονο την βρήκε να είναι μπροστά στο σκορ (45-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πρίντεζης ξεκίνησε πολύ δυναμικά και έβαλε συνεχόμενους πόντους για Ολυμπιακού, όμως αυτό δεν συνδυάστηκε με προβάδισμα στο σκορ. Η Ζαλγκίρις έβρισκς λύσεις επιθετικά και πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο +5 (57-52), ενώ ο Λοβέρν την κράτησε μπροστά στο σκορ (61-54) τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η περίοδος τελικά έκλεισε στο 63-60 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Πειραιώτες με τους Πρίντεζη και ΜακΚίσικ δημιούργησαν ένα σερί 7-0 και ισοφάρισαν σε 67-67 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Από εκεί και μετά, το παιχνίδι έγινε πραγματικό θρίλερ.Τα τρίποντα των Πρίντεζη, Βεζένκοφ και Σπανούλη έδωσαν προφανέστατο προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (72-79).Όμως τα καλάθια των Μιλάνκις και Λοβέρν ισοφάρισαν (79-79) 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και η τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια του Ολυμπιακού.

Όμως ο Σλούκας έχασε την μπάλα από τον Γουόλκαπ ο οποίος στα οκτώ δέκατα, σημείωσε το νικητήριο καλάθι ρίχνοντας στο καναβάτσο την ελληνική ομάδα με το ταμπλό να γράφει 81-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Λεκαβίτσιους 4 (2/3 δίποντα), Χέιζ 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γιανκούνας 7 (1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλάκνις 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκριγκόνις 6 (2/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβέρν 21 (9/12 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 9 (3/7 τρίποντα), Σλούκας 16 (4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Μάρτιν 4 (2/5 δίποντα), Βεζένκοβ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 5 (2/4 δίποντα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο)