28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2021 - 21:27

Ραντεβού στο… Περιστέρι με μικρό προβάδισμα στο «αστέρι»!

Χορταστική ισοπαλία (2-2) ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητο * Μοιρασμένο και ωραίο ματς στους «Ζωσιμάδες»

Δίκαιη μοιρασιά σε ένα ωραίο ματς... ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 το βράδυ της Πέμπτης (21/1) στους «Ζωσιμάδες» για το Κύπελλο Ελλάδας και οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς για την πρόκριση στους «8».

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι ήταν καλύτερη στα σημεία στο α' ημίχρονο και άκρως αποτελεσματική στις στατικές φάσεις βρίσκοντας δύο γκολ, για να βελτιωθούν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος και να φτάσουν στην ισοφάριση, που αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για το παιχνίδι στο Περιστέρι, αν και βέβαια τα εκτός έδρας γκολ δίνουν μια υπεροχή στο «αστέρι».

Ο Καρτάλης ήταν εξαιρετικός στο διάστημα που αγωνίστηκε, όντας ο κορυφαίος για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, με πολύ καλό ματς να κάνει και ο Λεό.

Από πλευράς Περιστεριωτών, ο Ούμπιντες έδειξε ότι παρά του 38 του χρόνια η μπάλα δεν ξεχνιέται και κάθε του στημένο ήταν κίνδυνος στα αντίπαλα καρέ, με τον Γούτα να ξεχωρίζει επίσης.

Ο Ατρόμητος με τα στημένα, ο ΠΑΣ με τον Καρτάλη...

Πολύ καλό ρυθμό είχε ο αγώνας από τα πρώτα λεπτά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και οι δύο ομάδες έφταναν εύκολα η μία στην περιοχή της άλλης.

Για τον Ατρόμητο οι στημένες φάσεις αποδείχθηκαν το μεγάλο του όπλο, με τον Στρούγγη στο 23' να ανοίγει το σκορ από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μουνίθ, για να αντιδράσει άμεσα ο ΠΑΣ, που είχε δοκάρι με τον Παντελάκη στο 32' και δευτερόλεπτα αργότερα ο Ελευθεριάδης κέρδισε πέναλτι από τον Μουνίθ, για να ευστοχήσει ο ίδιος από την άσπρη βούλα στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ωστόσο, οι παίκτες του Κάναντι το... είχαν βρει το κόλπο και στο 44', πάλι από κόρνερ και με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Ούμπιντες, ο Γούτας με κεφαλιά έγραψε το 1-2.

Στο β' ημίχρονο η είσοδος του Καρτάλη στο παιχνίδι έφερε υπεροχή των Ηπειρωτών στον χώρο του κέντρου, σε έναν αγωνιστικό χώρο πάντως που λόγω βροχής έγινε πολύ βαρύς και είναι χαρακτηριστικό ότι έφυγαν πολλά κομμάτια από αυτόν.

Εντέλει, ο Λεό στο 68' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά, τους δύο προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές και το 2-2 να μην αλλάζει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Κυκλάδων με βοηθούς τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης και τον Νατσιόπουλο του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 21' Πανουργιάς, 35' Παντελάκης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Β. Αθανασίου, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Παντελάκης, Πανουργιάς (46' Καρτάλης), Κάργας, Λιάσος (86' Γροσδάνης), Λώλης, Νάουμετς (69' Μιλιντσεάνου), Ελευθεριάδης (80' Μπρένερ), Λεό (86' Δούμτσης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Νάτσος, Τομάσεβιτς, Γούτας, Στρούγγης, Χαρίσης (88' Οικονομίδης), Σάλομον, Ούμπιντες (88' Νταβιώτης), Μουνίθ (73' Ραμπέγιο), Αγκάγιεφ (73' Τριμμάτης), Μάτιτς (78' Μανούσος).