18/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2021 - 17:21

Nέο Χ στην έδρα του για τον Ο.Φ. Ιεράπετρας

Οι Κρητικοί έμειναν στο 2-2 με την Α.Ε. Καραϊσκάκης

Την δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία του στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2 απέσπασε την Τετάρτη (20/1) ο Ο.Φ. Ιεράπετρας με 2-2 κόντρα στον Α.Ε. Καραισκάκης.

Μετά το 1-1 στην πρεμιέρα με το Διαγόρα, η ομάδα της Ιεράπετρας έμεινε και πάλι στην ισοπαλία στο «Βουζουνεράκειο» και δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της ιστορική νίκη στη Σούπερ Λίγκα 2. Από την άλλη, η αρτινή ομάδα πήρε τον πρώτο βαθμό της στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πιο χορταστικό πρώτο ημίχρονο στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2 χάρισαν οι δύο ομάδες, καθώς μέσα σε 45 λεπτά πέτυχαν τέσσερα τέρματα, με τους Αρτινούς να κερδίζουν τις εντυπώσεις χάρη στα δύο πανέμορφα γκολ που πέτυχαν.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά, χωρίς να απειλήσουν, ωστόσο ο Καραϊσκάκης στην πρώτη του τελική προσπάθεια, άνοιξε το σκορ, με το ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Δεινόπαπα, για το 0-1.

Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να  διαχειρίζονται σωστά το αποτέλεσμα, μέχρι που στο 30', ο Γκίνη ανατράπηκε εντός περιοχής με τον ΟΦΙ να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να την αξιοποιεί από τα έντεκα βήματα ο Ντάλα Κόστα για το 1-1.

Η αρτινή ομάδα απάντησε άμεσα στο 36’,  με το γυριστό σουτ του Κώτσα Δούμτσιου που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Όμως στο 41’, 'εγινε ένα  κόρνερ από αριστερά, ο Σμίλτος  παίρνει την πρώτη κεφαλιά και στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκίνη έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 2-2. οβερή αποτελεσματικότητα από τις δύο ομάδες, που πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΙ  ήταν αυτός που απείλησε πρώτος με τον Καπία, ο οποίος πέρασε στο ματς και απείλησε με κεφαλιά που κατέληξε ελάχιστα άουτ.  Οι Αρτινόι απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, στο 58', ο Δούμτσιος απείλησε ξανά τον Παπαδόπουλο, με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να λέει «όχι».

Έξι λεπτά μετά, ο Γκίνη έκανε το σουτ, αλλά ο Σοϊλεμέζογλου αντέδρασε σωστά. Η τελεύταια αξιόλογη φάση ήταν στο 79’, μετά από λάθος της άμυνας ο Δούμτσιος προσπάθησε να απειλήσει, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Μασουέρο κι έφυγε εκτός. Έτσι, το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.

ΟΦ Ιεράπετρας (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Πριόνας (62’Καψάλης), Μασουέρο, Ζήσης (46’Αρναούτογλου), Φουάσης (46′ Καπίας), Σμίλτος, Ντάλα Κόστα (74′ Γκούφας), Λεμονής, Κούστα, Γκίνη, Μπαράτα (62′ Βογιατζής).

ΑΕ Καραϊσκάκη (Βασίλειος Αργυρίου): Σοϊλεμεζόγλου, Ντόννυ, Λόβριτς, Δερμιτζάκης (83′ Κορέλας), Γιαννιώτης, Παπανίκου, Γαλεάδης (55′ Μαραθωνίτης), Νταλακούρας (83′ Χατζηδίμπας), Δούμτσιος, Δεινόπαπας (68′ Λουίς Φιλίπε), Τάμπας

Πηγή ΦΩΤΟ: athlitiko