20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2021 - 16:53

«Καθάρισε» σε 6 λεπτά ο Άρης με «χρυσές» αλλαγές

Μαντσίνι και Μπερτόγλιο ήρθαν από τον πάγκο και σκόραραν στο 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης, για να πάρουν σαφές προβάδισμα πρόκρισης οι «κίτρινοι» στους «8» του Κυπέλλου

Ο Άρης έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» και με πρωταγωνιστές τις δυο αλλαγές του Άκη Μάντζιου, τους Μπερτόγλιο και Μαντσίνι, πήρε καθαρή νίκη με σκορ 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Οι «κίτρινοι» απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης για την φάση των «8» του κυπέλλου Ελλάδας, ενόψει της ρεβάνς στην Τρίπολη σε δυο βδομάδες.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Άκη Μάντζιου ανέβασε στροφές και χάρις στους Μαντσίνι και Μπερτόγλιο που ήρθαν από τον πάγκο, ξεμπλόκαραν τους Θεσσαλονικείς επιθετικά και τους χάρισαν τη νίκη, σε ένα ματς όπου είχε και οριζόντιο δοκάρι με τον Σάσα.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι ανήκε στον Άρη στο 23΄. Ο Γκάμα με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Μάνο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του απέκρουσε με το κεφάλι ο Τσιφτσής.

Ο «κίτρινοι» πίεσαν πιο ψηλά και απείληξαν ξανά στο 30′, με το σουτ του Γκάμα, το οποίο μπλόκαρε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Ο Αστέρας ήρθε με ξεκάθαρους αμυντικούς προσανατολισμούς και με προτεραιότητα να κρατήσει το μηδέν , χωρίς να κάνει κάτι αξιόλογο με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Άκη Μάντζιου ανέβηκε πιο ψηλά και ήταν πιο δραστηρία στο επιθετικό κομμάτι, πατώντας πιο συχνά στην περιοχή του Αστέρα για να φτάσει στο 51' μία ανάσα από το 1-0, όταν η προσπάθεια του Σάσα με το αριστερό βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή.

Λίγα λεπτά μετά, ο Άκης Μάντζιος έκανε την κίνηση ματ και έριξε στο ματς τους Μπερτόγλιο και Μαντσίνι και οι «κίτρινοι» αύξησαν την πίεση για το γκολ. Στο 69’, μετά από την σέντρα του Σάκιτς, ο νεοεισελθών Μαντσίνι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιφτσή για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα, οι δύο αλλαγές του Μάντζιου, συνεργάστηκαν άψογα, αυτή τη φορά ο Μαντσίνι από σκόρερ, έγιεν πασαδόρος και ο Μπερτόγλιο με έξοχο πλασέ έστειλε την μπάλια στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος (Δυτ. Αττικής) με βοηθούς τους Γεωργακόπουλο (Πειραιά), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), 4ος :Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες: 33’ Μουνάφο, 78’ Σάκιτς, 86΄Σουάρεθ