25/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2021 - 20:32

Πέρασε άνετα από το «Αλεξάνδρειο» ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» νίκησαν εύκολα με 93-75 τον Άρη

Εύκολη νίκη με 93-75 επί του Άρη στο «Αλεξάνδρειο» πήρε ο Παναθηναϊκός, την Κυριακή (17/01), σε εξ αναβολής ματς για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου (14π.) και Μπέντιλ (14π.) πέρασαν νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη και έτσι ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-1. Από την άλλη, οι «κίτρινοι» έπεσαν στο 3-8 και παραμένουν ουραγοί.

Ο Άρης έκανε εκκίνηση στο ματς με δύο τρίποντα των Τσάλμερς και ΝτεΚόζι για το 6-4, ωστόσο ο Νέντοβιτς έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 6-10, έπειτα από δύο εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75μμ. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά με τους Μήτογλου και Μποχωρίδη, ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 20-23 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός «βομβάρδισε» το καλάθι του Άρη με τρίποντα, ενώ ο Παπαγιάννης σκόραρε οκτώ πόντους και μοίρασε δύο τάπες για να φτάσει η διαφορά τους 13 πόντους (24-47). Οι «κίτρινοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 36-47 με το φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» πήραν διαφορά 20 πόντων (44-64), αλλά οι Ντε Κόζι και Σλαφτσάκης έβγαλαν αντίδραση για τον Άρη, μειώνοντας σε 55-67. Η τρίτη περίοδος, η οποία ήταν ισορροπημένη, τελικά «έκλεισε» με 61-72 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους «κίτρινους», οι οποίοι παραδόθηκαν στις ορέξεις των Μπέντιλ και Όγκαστ, με την διαφορά να φτάνει και τους 21 πόντους (68-89). Οι «πράσινοι» διατήρησαν τις μεγάλες διαφορές στα τελευταία λεπτά και επικράτησαν με 75-93 επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης μέσα στο «Αλεξάνδρειο».

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 8 (2), Χαριτόπουλος 3 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 2 (4 ριμπάουντ), Τσάλμερς 5 (3 λάθη), Ντεκόζι 22 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Σλαφτσάκης 11 (4 ριμπάουντ), Φλιώνης 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Σιδηροηλίας 3, Καλαϊτζίδης 3 (1), Λιτλ 12 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 8 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 0/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 12 (4/7 τρίποντα, 3 λάθη), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 15 (6/13 σουτ, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 9 (2), Όγκαστ 6 (9 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 3, Φόστερ 2 (0/5 σουτ), Μπεντίλ 14 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 8 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).