25/04/2024
ΔΙΑΓΟΡΑΣ | Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2021 - 21:56

Θεοδοσιάδης: «Αξίζαμε και τη νίκη»

Αυτό τόνισε ο προπονητής του Διαγόρα για το Χ με τον ΟΦΙ

Με το ισόπαλο 1-1 έφυγε από την Κρήτη ο Διαγόρας ενάντια στον Ο.Φ. Ιεράπετρας, με τον Σάκη Θεοδοσιάδη να δηλώνει στη συνέντευξη Τύπου ότι άξιζε και τη νίκη η ομάδα του.

«Αρχικά να ευχηθώ καλή ποδοσφαιρική χρονιά. Μετά από πολύμηνη απραξία και αναμονή επιτέλους ξεκίνησε το πρωτάθλημά μας. Όσον αφορά το παιχνίδι, αντιμετωπίσαμε μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Θεωρώ ότι σήμερα η συγκέντρωση και η πειθαρχία της ομάδας μου ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο. Είχαμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όπου η ομάδα μας είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Αναγκάσαμε τον αντίπαλο σε παθητικό τέμπο και ρόλο. Δημιουργήσαμε το γκολ, είχαμε κλασικές ευκαιρίες και ο τερματοφύλακας του αντιπάλου κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Θα μπορούσαμε στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουμε ένα ακόμη γκολ για μεγαλύτερη ασφάλεια, αλλά αυτό δεν έγινε. Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά τα πρώτα 15 λεπτά, άρχισε να βγαίνει η κούραση στον αγωνιστικό χώρο. Ο αντίπαλος άρχισε να παίρνει μέτρα και να δημιουργεί προϋποθέσεις.

Δυστυχώς σε μία από αυτές, στην πίεση που άσκησε, δεχθήκαμε το γκολ. Παρ' όλα αυτά, θα μπορούσαμε στο τέλος με το φάουλ του Αυγενικού να πάρουμε το παιχνίδι, κάτι που θεωρώ ότι θα μας άξιζε. Το θετικό είναι ότι ξεκινήσαμε, πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό εν όψει της δύσκολης συνέχειας», ανέφερε ο τεχνικός των Ροδιτών.

Και πρόσθεσε: «Έρχονται συνεχόμενα παιχνίδια με πολλά μακρινά ταξίδια για όλες τις ομάδες. Θα κοιτάξουμε να έχουμε την ηρεμία μας, να μπορέσουν να αντεπεξέλθουν οι παίκτες. Θέλω να συγχαρώ τους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια που έκαναν σήμερα.

Εύχομαι να έχουμε ανάλογη συνέχεια. Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω όλον τον οργανισμό του Ο.Φ. Ιεράπετρας για την άψογη φιλοξενία. Να είναι σίγουροι ότι θα ανταποδώσουμε κι εμείς στον δεύτερο γύρο».