20/04/2024
Γερμανία | Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021 - 00:01

Εντυπωσιακή η Στουτγάρδη

Επιβλητικό διπλό με 4-1 ενάντια στην Άουγκσμπουργκ * Νίκη για Αρμίνια Μπίλεφελντ

Με δύο αγώνες ολοκληρώθηκε την Κυριακή (10/1) η 15η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, με τη Στουτγάρδη να εντυπωσιάζει κόντρα στην Άουγκσμπουργκ και να παίρνει επιβλητικό διπλό με 4-1.

Ο Γκονζάλες άνοιξε το σκορ στο 10' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Γουαμανγκιτούκα στο 29' να γράφει το 0-2, για να μειώσει στο πρώτο λεπτό του β' ημιχρόνου ο Ρίχτερ.

Ο Κάστρο στο 61' και ο Ντίνταβι στο 87' ολοκλήρωσαν την εμφατική επικράτηση των Σουηβών, που μετρούν 21 πόντους στη 10η θέση κι ενώ οι γηπεδούχοι είναι ένα σκαλί πιο κάτω στην κατάταξη με 19 πόντους.

Την ίδια στιγμή, η Αρμίνια Μπίλεφελντ με γκολ του Γιάμπο στο 64' κέρδισε με 1-0 τη Χέρτα Βερολίνου.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Παρασκευή (8/1)

Γκλάντμπαχ - Μπάγερν Μονάχου 3-2 (36', 45'+2 Χόφμαν, 49' Νόιχαους - 20' πέν. Λεβαντόφσκι, 26' Γκορέτσκα)

Σάββατο (9/1)

Λεβερκούζεν - Βέρντερ Βρέμης 1-1 (70' Σικ - 52' Τοπράκ)

Φράιμπουργκ - Κολωνία 5-0 (18' Ντεμίροβιτς, 39' Χέφλερ, 59' Σάλαϊ, 69' Λίνχαρτ, 79' Χέλερ)

Μάιντς - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (24' πέν., 72' πέν. Αντρέ Σίλβα)

Σάλκε - Χόφενχαϊμ 4-0 (42', 57', 63' Χόπε, 80' Χαρίτ)

Ουνιόν Βερολίνου - Βόλφσμπουργκ 2-2 (29' Μπέκερ, 52' Άντριχ - 10' Στέφεν, 65' πέν. Βέγκχορστ)

Λειψία - Ντόρτμουντ 1-3 (90' Σέρλοτ - 55' Σάντσο, 71', 84' Χάαλαντ)

Κυριακή (10/1)

Άουγκσμπουργκ - Στουτγάρδη 1-4 (46' Ρίχτερ - 10' πέν. Γκονζάλες, 29' Γουαμανγκιτούκα, 61' Κάστρο, 87' Ντίνταβι)

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Χέρτα Βερολίνου 1-0 (64' Γιάμπο)