24/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2021 - 00:29

Πήρε την πρόκριση μέσα σε πέντε λεπτά η Λίβερπουλ

Οι «κόκκινοι» νίκησαν με 1-4 την Αστόν Βίλα * Πέρασε στην επόμενη φάση και η Γουλβς

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε η Λίβερπουλ, η οποία επιβλήθηκε με 1-4 της Άστον Βίλα, που αγωνίστηκε με ομάδα ανάγκης και παίκτες από τη Κ-23, εξαιτίας των κρουσμάτων κορωνοϊου που έχουν πλήξει τους «χωριάτες».

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4’ με την κεφαλιά του Μανέ, ωστόσο η Βίλα έφερε το ματς στα ίσα στο 41’, με τον Μπάρι να βγαίνει στη πλάτη της άμυνας των «κόκκινων» και να πλασάρει τον Κέχελεν για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ κυριάρχησε και στο 60’ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Βαϊνάλντουμ , ο οποίος μετά την ωραία συνεργασία που έβγαλε με τον Σαλάχ, σκόραρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 1-2. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μανέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-3, με τον Σαλάχ να «γράφει» το τελικό 1-4 στο 65’.

Στο μεταξύ, την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πήρε και η Γουλβς, η οποία επικράτησε με 1-0 της Κρίσταλ Πάλας.

Οι «λύκοι» του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ήταν κυρίαρχοι στο ματς και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι άλλα γκολ, ωστόσο το εντυπωσιακό σουτ του Ανταμά Τραορέ στο 35’ ήταν αρκετό για τη νίκη - πρόκριση της ομάδας του Γουλβερχάμπτον.