24/04/2024
Γερμανία | Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 2021 - 23:48

Έριξε στο... καναβάτσο τη Μπάγερν η Γκλάντμπαχ

Τα «πουλάρια» νίκησαν με ανατροπή 3-2 τους Βαυαρούς, οι οποίοι προηγήθηκαν με 0-2

Το ματς της Γκλάντμπαχ με την Μπάγερν, την Παρασκευή (08/01), φάνηκε πως δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τους Βαυαρούς να προηγούνται με 0-2 πριν καλά - καλά συμπληρωθεί το ημίωρο της αναμέτρησης. Ωστόσο, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε πέτυχε μία τεράστια ανατροπή και επικράτησε με 3-2, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Η Μπάγερν, παρότι δυσκολευόταν να δημιουργήσει στα πρώτα λεπτά, εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι - χέρι του Νόιαχους, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει το 0-1 στο 20’ από την άσπρη βούλα. Έξι λεπτά μετά, ο Γκορέτσκα διαμόρφωσε το 0-2 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή των «πουλαριών».

Όμως, η Γκλάντμπαχ αντέδρασε άμεσα, μειώνοντας σε 1-2 με σουτ του Χόφμαν στο 36’, το οποίο προήλθε από λάθος του Παβάρ και ασίστ του Στιντλ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Χόφμαν σκόραρε ξανά και έφερε το ματς στα ίσα, νικώντας τον Νόιερ σε τετ-α-τετ για το 2-2.

Τα «πουλάρια» μπήκαν κατά τον ίδιο τρόπο και στο δεύτερο ημίχρονο. Δηλαδή με γκολ. Ο Νόιχαους εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και «έγραψε» το 3-2, ολοκληρώνοντας παράλληλα τη μεγάλη ανατροπή, στο 49’.

Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη επί της Μπάγερν, η οποία έμεινε στη πρώτη θέση με 33 βαθμούς, τη στιγμή που οι νικητές έπιασαν τη Βόλφσμπουργκ στην έκτη με 24 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Παρασκευή (08/01)

Γκλάντμπαχ - Μπάγερν Μονάχου 3-2 (20’ Λεβαντόφσκι, 26’ Γκορέτσκα, 36’, 45’ Χόφμαν, 49’ Νόιχαους)