18/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 2021 - 22:59

O Oλυμπιακός είναι εδώ!

Μεγάλη νίκη των «ερυθρόλευκων» στο ΣΕΦ με 84-82 επί της Μπάγερν με κορυφαίο τον Σλούκα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 84-82 τη Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ την Παρασκευή (8/1) για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με τον Κώστα Σλούκα να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση με 24 πόντους και επτά ασίστ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 9-8 και βρίσκονται μία ανάσα από την 8άδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε θέση οδηγού από νωρίς (13-7, 5'), λόγω των εύστοχων τρίποντων από τους Χάρισον, Σλούκα και Πρίντεζη. Ο υπαρχηγός του των «ερυθρολεύκων» έφερε την διαφορά στο +7 (16-9, 6'), όμως η Μπάγερν έβγαλε αντίδραση και ένα σερί 9-0 της έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά (16-18, 8').Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώθηκε με τους Βαυαρούς να είναι μπροστά με 22-19.

Το δύσκολο τρίποντο του Σπανούλη στο 12’ για το 25-24, έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως η Μπάγερν αντέδρασε με τα τρία τρίποντα του «καυτού» Σίλι , τα οποία έδωσαν νέο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (28-35, 15'), ενώ ο Μπόλντγουιν «χτύπησε» για το +9 των Βαυαρών (33-42, 17').

Στη συνέχεια, οι συνεχόμενες βολές των Βεζένκοφ και Χάρισον κράτησαν τον Ολυμπιακό σε επαφή με το σκορ (39-44) και το γκολ – φάουλ του Έλις έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (42-44), ενώ ο ίδιος, με ένα εντυπωσιακό κλέψιμο και ένα εξαιρετικό τελείωμα, ισοφάρισε σε 44-44, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 44-46.

Στο 3ο δεκαλέπτο, ο Σλούκας πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό και προσπαθούσε να τον οδήγησει στην νίκη. Σκόραρε, μοίρασε ασίστ, βοήθησε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά Μπόλντγουιν και κυρίως ο Ρέινολντς έκαναν ζημιά πίσω. Ο Αμερικανός σέντερ, τόσο με σουτάκια από μέση απόσταση, όσο και κοντά στο καλάθι, έφτασε στους 16 πόντους, για να κάνει το 55-59. Ωστόσο, όπως συνέβη και νωρίτερα, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και με οδηγό τον Σπανούλη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (64-61).

Στη τελευταία περίοδο, ο Σπανούλης με 2ο τρίποντο από τα 7 μέτρα, όπως και στο 3ο δεκάλεπτο αλλά και ο Έλις , ο οποίος τελείωσε καλά τη φάση, και σωστές επιλογές στην επίθεση κράτησαν το προβάδισμα με 72-63. Στη συνέχεια, οι βολές του Ρέινολντς και το καλάθι του Γκιστ για το 77-74 στο 37’, έδειχναν πως θα είχαμε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, ειδικά από την στιγμή που ακόμα ένα τρίποντο του Σίλεϊ, έφερε το ματς στα ίσα (77-77).

Από εκεί και μετά, μίλησαν οι Βεζένκοφ και Σλούκας, ο Μπόλντγουιν έκανε ένα φθηνό λάθος και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, έστω και με αρκετό άγχος για τον Ολυμπιακό και με διαμαρτυρίες από την πλευρά της Μπάγερν. Οι άνθρωποι των Γερμανών ήθελαν φάουλ του Βεζένκοφ στον Ζίπσερ, δεν σφυρίχτηκε κάτι, ο Γερμανός αστόχησε και το τελικό σκορ σταμάτησε στο 84-82.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Γιόβτσιτς, Ντραγκόγεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Σλούκας 24 (5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μάρτιν 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς, Έλις 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 12 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 7 λάθη), Σίλι 26 (1/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρέινολντς 20 (9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φλακαντορι 5 (1), Τσίπσερ 5 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 4, Τζόνσον, Ραντόσεβιτς 8, Γκραντ