20/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2021 - 19:11

Δεν ήθελε κανείς να χάσει στο Αλκαζάρ

Ισορροπημένο ματς και φυσιολογικό 0-0 ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα

ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 στο Αλκαζάρ την Τετάρτη (6/1) για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι πρόσεξαν πρωτίστως τις άμυνες τους στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους, ωστόσο, να ξεκινούν με μεγαλύτερη διάθεση, αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι να ισορροπούν. Ήταν περισσότερο παιχνίδι κέντρου ως επί το πλείστον, χωρίς ρυθμό και φυσικά φάσεις.

Η πιο καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στον ΠΑΣ, όταν στο 29’, ο Νάγκι έκανε μία άστοχη έξοδο και ο Καρτάλης από πλεονεκτική θέση, δεν κατάφερε να πιάσει το πλασέ όπως θα ήθελε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Επίσης, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη απείλησε για ακόμη μία φορά στο 43’, ο Ηλιάδης έκανε ένα λάθος γύρισμα και ο Παμλίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας και έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Νάγκι. Αυτές ήταν μάλιστα και οι πιο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες, δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, έπαιξαν πολύ παθητικά με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν. Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο 76', όταν ο Παμλίδης έβγαλε στην κόντρα τον Κρίζμαν αλλά το σουτ του δεύτερου δεν ήταν ιδανικό για να κερδίσει τον Νάγκι. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς τέρματα, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Οι «βυσσινί» παραμένουν στην προτελευταία θέση με 8 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ βρίσκεται στην 10η θέση και έχει 14 βαθμούς.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάς του συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τους Χρηστακόγλου (Χαλκιδικής) και Μοϋσιάδη (Γρεβενών). 4ος ήταν ο Αγγελάκης (Μακεδονίας) και VAR ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Φίλιπ 25’, Κρίζμαν 36’, Σπαρβ 38’, Κάργας 88’

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης (53’ Τρούγιτς), Μιχαήλ, Σπαρβ, Φίλιπ Στελιάνο, Μιλοσάβλιεβιτς, Πλατέλλας (69’ Γλυνός), Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος (77’ Νούνιτς), Νικολιάς

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πέερσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Σιόντης, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (86’ Λιάσος), Ελευθεριάδης (77’ Νάουμετς), Παμλίδης (77’ Λώλης), Κριζμάν (90+2’ Παντελάκης)