28/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2021 - 19:15

Συνεχίζει να αρμενίζει στραβά ο Ατρόμητος, ήττα και στον Βόλο

Νίκη με 1-0 για τους Θεσσαλούς, που έπιασαν στην 5η θέση τον Παναθηναϊκό

Έτσι δεν πάει πουθενά... Συνέχεια στις απογοητευτικές εμφανίσεις έδωσε τη Δευτέρα (4/1) στο Πανθεσσαλικό ο Ατρόμητος, χάνοντας δίκαια με 1-0 από τον Βόλο για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι οι «κυανόλευκοι» παρουσίασαν πολλά προβλήματα στην επιθετική τους ανάπτυξη, ήταν ασύνδετοι και μοιραία ήταν ελάχιστες οι φορές που τους ένιωσε η αντίπαλη άμυνα, με τον Νταμίρ Κάναντι από την πλευρά του να μην μπορεί να κατασταλάξει είτε σε σχηματισμούς είτε στον βασικό κορμό της ενδεκάδας.

Εξακολουθεί να ψάχνεται ο Αυστριακός τεχνικός, ωστόσο ούτε τα αποτελέσματα έρχονται ούτε οι καλές εμφανίσεις και ο Ατρόμητος, με ματς λιγότερο, είναι με 14 βαθμούς στη 10η θέση.

Την ίδια στιγμή, η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ πήρε τη δεύτερη φετινή εντός έδρας νίκη της, με 19 βαθμούς έπιασε στην 5η θέση τον Παναθηναϊκό και συνεχίζει να κερδίζει τις εντυπώσεις, με τον Ουάρντα στο τελευταίο του παιχνίδι πριν την επιστροφή του στον ΠΑΟΚ να είναι και πάλι πολύ καλός, ενώ πολλή δουλειά έκανε και ο Μπαριέντος.

Μόνο στο φινάλε απείλησε...

Από τα πρώτα λεπτά ήταν οι γηπεδούχοι αυτοί που ήταν αρκετά δραστήριοι, έχοντας και σημαντικές ευκαιρίες να βρουν ένα γρήγορο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν σταδιακά να ισορροπήσουν το παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τις σωστές συνεργασίες και ο Κλέιμαν δεν ανησυχούσε καθόλου.

Εντέλει, οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ στο 36' με κοντινή κεφαλιά του Περέα, σε φάση όπου αδράνησαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων, δύο λεπτά αργότερα ο Μπαριέντος θα μπορούσε να έχει σημειώσει και το 2-0, για να ακολουθήσει ένα β' ημίχρονο όπου ο Ατρόμητος είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, αλλά δεν ήξερε τι να την κάνει.

Ο Κάναντι έκανε μαζεμένες αλλαγές στο 61', ωστόσο δεν πήρε τίποτα από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, την ίδια στιγμή που ο Βόλος διαχειριζόταν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το προβάδισμά του.

Μόνο στα τελευταία λεπτά φάνηκαν απειλητικοί οι «κυανόλευκοι», βλέποντας τους παίκτες του Λόπεθ να οπισθοχωρούν, αλλά στις καθυστερήσεις ούτε ο Γούτας ούτε και ο Γιαννιώτης (!) που είχε προωθηθεί σε ένα κόρνερ κατάφεραν από πλεονεκτική θέση να σκοράρουν.

Η ήττα εντέλει ήρθε φυσιολογικά για τον Ατρόμητο, που κανείς δεν περίμενε ότι στη δεύτερη θητεία του Κάναντι στον πάγκο θα εμφανιζόταν τόσο προβληματικός...

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Μωυσιάδη του Συνδέσμου Ηπείρου και τον Φωτόπουλο του Συνδέσμου Αθηνών. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός από τον ίδιο Σύνδεσμο ο Δημητριάδης.

Κίτρινες: 51' Μπαριέντος, 58' Ντεντάκης, 87' Φεράρι, 90'+4 Κλέιμαν - 30' Κωτσόπουλος, 84' Νταβιώτης.

BOΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Kλέιμαν, Ντεντάκης, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Ριένστρα, Μπαριέντος, Ουάρντα (90'+2 Γκρίλο), Μπαρτόλο (75' Ρενάτο), Περέα, Δουβίκας (70' Kιάκος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (61' Νταβιώτης), Γκάλο, Γούτας, Στρούγγης, Γκαλβάο, Σάλομον, Μουνίθ (71' Ραμπέγιο), Ενσικουλού (61' Μανούσος), Χριστοδουλόπουλος (61' Αγκάγιεφ), Κωτσόπουλος (80' Mάτιτς).