23/04/2024
Ιταλία | Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2020 - 23:56

Κράτησε το +1 από την Ίντερ η Μίλαν

Νίκη με 3-2 επί της Λάτσιο με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων * Διπλό με Βερόνα για τους «νερατζούρι» (1-2)

Χριστούγεννα στην κορυφή της Σέριε Α θα κάνει η Μίλαν, που μετά τα ματς της Τετάρτης (23/12) διατήρησε το +1 από την Ίντερ, έστω και με πολλή αγωνία.

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής οι «ροσονέρι» κέρδισαν με 3-2 τη Λάτσιο στο «Σαν Σίρο» χάρη σε γκολ του Τεό Ερναντέζ στο 90'+2 κι ενώ αρχικά είχαν προηγηθεί με 2-0 με σκόρερ τον Ρέμπιτς στο 10' και τον Τσαλχάνογλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 17'.

Ο Λουίς Αλμπέρτο στο 28' και ο Ιμόμπιλε στο 59' έφεραν το ματς στα ίσα, για να πάρει τελικά το τρίποντο η ομάδα του Στέφανο Πιόλι και να φτάσει τους 34 βαθμούς, με την Ίντερ να ακολουθεί στους 33 ύστερα από την εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Βερόνα.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Τρίτη (22/12)

Κροτόνε - Πάρμα 2-1 (24', 44' Ζούνιορ Μεσίας - 57' Κούτσκα)

Γιουβέντους - Φιορεντίνα 0-3 (3' Βλάχοβιτς, 76' αυτ. Σάντρο, 81' Κάσερες)

Τετάρτη (23/12)

Βερόνα - Ίντερ 1-2 (63' Ίλιτς - 52' Μαρτίνες, 69' Σκρίνιαρ)

Μίλαν - Λάτσιο 3-2 (10' Ρέμπιτς, 17' πέν. Τσαλχάνογλου, 90'+2 Τεό Ερναντέζ - 28' Λουίς Αλμπέρτο, 59' Ιμόμπιλε)

Μπολόνια - Αταλάντα 2-2 (73' Τομιγιάσου, 82' Παζ - 22' πέν., 23' Μουριέλ)

Ρόμα - Κάλιαρι 3-2 (11' Βερετού, 71' Ντζέκο, 77' Μαντσίνι - 59', 90'+1 πέν. Ζοάο Πέδρο)

Νάπολι - Τορίνο 1-1 (90'+3 Ινσίνιε - 56' Ίτσο)

Σαμπντόρια - Σασουόλο 2-3 (55' Κουαλιαρέλα, 84' Μπαλντέ - 2' Τραορέ, 56' Καπούτο, 58' Μπεράρντι)

Σπέτσια - Τζένοα 1-2 (10' Ντζόλα - 15' Ντέστρο, 73' πέν. Κρισίτο)

Ουντινέζε - Μπενεβέντο 0-2 (9' Καπράρι, 77' Λετίτσια)