19/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2020 - 01:00

Σειρά της Λυών να πιάσει κορυφή

Οι «γκον» σάρωσαν εκτός έδρας τη Νις με 4-1 * «Σκόνταψε» η Μαρσέιγ

Mε εμφατικό τρόπο ανέβηκε η Λυών στο... ρετιρέ του Σαμπιονά, επικρατώντας εκτός έδρας της Νις με 4-1 το βράδυ του Σαββάτου (19/12) για τη 16η αγωνιστική.

Ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ στο 32' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Καντεβέρε να γράφει το 0-2 στο 39' και τον Γκουιρί να μειώνει πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Εκαμπί στο 63' έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά, με τον Αουάρ να διαμορφώνει στο 73ο λεπτό το τελικό αποτέλεσμα και τους «γκον» να μετρούν 33 βαθμούς στην κορυφή έναντι 32 της Λιλ και 31 της Παρί Σεν Ζερμέν.

Στους 28 πόντους και την 4η θέση ακολουθεί η Μαρσέιγ, που... σκόνταψε στο «Βελοντρόμ» κόντρα στη Μετς και περιορίστηκε στο ισόπαλο 1-1.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Σάββατο (19/12)

Μετς - Λανς 2-0 (30' Νγκετέ, 90'+4 Μπουλαγιά)

Μαρσέιγ - Ρεμς 1-1 (45'+1 Τοβέν - 20' αυτ. Ναγκατόμο)

Νις - Λυών 1-4 (44' Γκουιρί - 32' πέν. Ντεπάι, 39' Καντεβέρε, 63' Εκαμπί, 73' Αουάρ)