25/04/2024
Champions League | Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2020 - 22:27

Μεγάλη πρόκριση για την Αταλάντα

Διπλό με 1-0 επί του Άγιαξ και στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ * Πεντάρα και πρωτιά για την Παρί Σεν Ζερμέν

Σπουδαία πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Αταλάντα την Τετάρτη (9/12), κερδίζοντας 1-0 τον Άγιαξ μέσα στην «Άμστερνταμ Αρένα».

Οι γηπεδούχοι, που ήθελαν μόνο νίκη για να περάσουν εκείνοι στον επόμενο γύρο, έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 79' λόγω αποβολής του Γκράβενμπερκ και κατέρρευσαν, με τον Μουριέλ να σκοράρει για τους «μπεργκαμάσκι» στο 85' και να δίνει το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Η Αταλάντα με 11 βαθμούς τερμάτισε στη 2η θέση του 4ου ομίλου κι ενώ η Λίβερπουλ, που είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση και την πρωτιά, έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με τη Μίντιλαντ.

Μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Σαλάχ, για να ισοφαρίσει για τους Δανούς ο Σολτς στο 62' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Άγιαξ από το εν λόγω γκρουπ να συνεχίζει την ευρωπαϊκή του παρουσία στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Για τον 8ο όμιλο το ματς της Παρί Σεν Ζερμέν με την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ συνεχίστηκε από το 18' μετά από όσα έγιναν την Τρίτη (8/12) και οι πρωταθλητές Γαλλίας με το σαρωτικό 5-1 πέρασαν ως πρώτοι στους «16».

Χατ τρικ έκανε ο Νεϊμάρ (21', 38', 50') και δύο γκολ έβαλε ο Εμπαπέ (42' πέν., 62'), ενώ για τους Τούρκους σκόραρε ο Τοπάλ στο 57ο λεπτό.