26/04/2024
Champions League | Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2020 - 22:14

Ίδρωσε, αλλά προκρίθηκε η Λάτσιο

Με το ισόπαλο 2-2 κόντρα στην Μπριζ εξασφάλισε θέση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ * Διπλό με ανατροπή η Ντόρτμουντ

Το «εισιτήριο» για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Λάτσιο το βράδυ της Τρίτης (8/12), έστω και με πολύ άγχος και με το ισόπαλο 2-2 ενάντια στην Μπριζ για τον 6ο όμιλο.

Στο «Ολίμπικο» και στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής ο Κορέα άνοιξε το σκορ στο 12', για να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα ο Βόρμερ.

Οι «λατσιάλι» πήραν νέο προβάδισμα χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε στο 27' και η αποβολή του Σόμπολ στο 39' φάνηκε να απλουστεύει την κατάσταση.

Ωστόσο, οι Βέλγοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν με τον Βανάκεν στο 76', ενώ στο 90'+2 ο Ντε Κετελάρε σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, με τους Ρωμαίους να γλιτώνουν το... έμφραγμα.

Με 10 πόντους τερμάτισαν στη 2η θέση, με την Μπριζ (8 βαθμοί) να συνεχίζει στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ κι ενώ η Ντόρτμουντ επικύρωσε με άλλη μία νίκη την πρωτιά στο γκρουπ, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Ζενίτ με 2-1 και τερματίζοντας στους 13 βαθμούς (με 1 πόντο τελείωσαν οι Ρώσοι).

Ο Ντριουσί έγραψε το 1-0 στο 16' και η Μπορούσια έκανε την ανατροπή στο β' ημίχρονο με τα γκολ των Πίστσεκ στο 68' και Βίτσελ στο 78'.