20/04/2024
Europa League | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2020 - 23:58

Έβγαλε τα μάτια του και αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ...

Πικρή ήττα στο ΓΣΠ για τους Θεσσαλονικείς με 2-1 από την Ομόνοια και αντίο Ευρώπη μία αγωνιστική πριν το φινάλε των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ

Άξιος της μοίρας του... Ο ΠΑΟΚ απογοήτευσε το βράδυ της Πέμπτης (3/12) στην Κύπρο και η ήττα με 2-1 από την Ομόνοια ισοδυναμεί με έναν ακόμη άσχημο ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό στο ΓΣΠ και με 5 βαθμούς στον 5ο όμιλο είδε την Αϊντχόφεν να καπαρώνει τη δεύτερη θέση μία αγωνιστική πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων, αφού οι Ολλανδοί νίκησαν στην Ισπανία τη Γρανάδα με 1-0 και με 9 βαθμούς πήραν το «εισιτήριο» για τους «32» της διοργάνωσης, μαζί βέβαια με τους Ίβηρες, που έχουν 10 πόντους.

Πέραν του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, που ξεχώριζε σαν τη μύγα μέσα στο γάλα, ουδείς άλλος «ασπρόμαυρος» ξεχώρισε, σε μια βραδιά που και αμυντικά ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε πολλά εύκολα λάθη και τα πλήρωσε.

Από πλευράς νικητών Τζιονή και Χουμποτσάν ήταν οι κορυφαίοι, καλός όσο αγωνίστηκε και ο Σενέ.

Αντί να το κυνηγήσει, ήταν νωθρός...

Η κακή βραδιά των Θεσσαλονικέων φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, μια και μπήκαν νωθρά οι παίκτες του Γκαρσία και το πλήρωσαν δεχόμενοι το γκολ από τον Κακουλή στο 9'.

Μετά το 20' υπήρξε αφύπνιση, είχε δοκάρι ο Κρέσπο στο 34' και πέντε λεπτά αργότερα ο Τζόλης ολοκλήρωσε την υπέροχη συνεργασία των Α. Ζίβκοβιτς και Ελ Καντουρί για να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι υπέρ του Σβιντέρσκι, αλλά ο Άγγλος ρέφερι Πόσον δεν είδε παράβαση στο μαρκάρισμα του Λούφτνερ, με τους «ασπρόμαυρους» να έμοιαζε ότι θα... καθάριζαν τη δουλειά στο β' ημίχρονο.

Ωστόσο, μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν σημαντικές φάσεις, κι ενώ ενδιάμεσα γλίτωσαν το 2-1 με τον Τζιονή στο 50' να σημαδεύει το δοκάρι, για να πέσει κατακόρυφα η απόδοσή τους μετά το 60'.

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να κυνηγήσει τη νίκη για να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης, ωστόσο γύρισε στη νωθρή του εικόνα και η ζημιά ολοκληρώθηκε στο 84' από το εύστοχο πέναλτι του Ζόρντι Γκόμεθ.

Καμία αντίδραση στα εναπομείναντα λεπτά, πικρή ήττα και η αναμέτρηση με τη Γρανάδα στην Τούμπα απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα...

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Άγγλος Πόσον με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπετς και Χάσιν.

Κίτρινες: 30' Σενέ - 30' Ελ Καντουρί, 56' Κρέσπο, 64' Α. Ζίβκοβιτς, 74' Γιαννούλης.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κουσουλός (59' Ζόρντι Γκόμεθ), Κίκο (59' Λέτσιακς), Χουμποτσάν, Λανγκ, Λούφτνερ, Βίτορ Γκόμες, Τζιονή, Λοΐζου (85' Ασαντέ), Κακουλή (21' λ. τρ. Σεχού), Σενέ (59' Ντούρις).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ουαγκέ (46' Γιαννούλης), Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Τσιγγάρας (79' Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (46' Μουργκ), Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σβιντέρσκι.