25/04/2024
Europa League | Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2020 - 21:56

Ακόμα μια ευρωπαϊκή απογοήτευση για την ΑΕΚ

Η «Ένωση» πλήρωσε ξανά τις επιλογές Καρέρα και γνώρισε την ήττα με 2-4 μέσα στο ΟΑΚΑ από την Μπράγκα * Στην τελευταία θέση του ομίλου οι «κιτρινόμαυροι», πέρα από τον αναμενόμενο μαθηματικό αποκλεισμό

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Από… σφαλιάρα σε σφαλιάρα και ένα ακόμα «τσαλάκωμα» για μια ομάδα, που τουλάχιστον συνήθιζε με να είναι αξιοπρεπής εκπρόσωπος στην Ευρώπη. Κι όλα αυτά προκύπτουν από τη νέα «εφιαλτική» βραδιά της ΑΕΚ στο Γιουρόπα Λιγκ και το 2-4 από την Μπράγκα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Η «Ένωση» του Μάσιμο Καρέρα υπέστη μια ακόμα βαριά ήττα μέσα στο ΟΑΚΑ της Πέμπτης (3/12), «πληρώνοντας» ξανά τις επιλογές του Ιταλού προπονητή με τις πολλές -αν και αναμενόμενες- αλλαγές, που μετέτρεψαν τους «κιτρινόμαυρους» σε έναν ποδοσφαιρικό αχταρμά.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και το αρχικό 0-2 πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης προκάλεσε φόβους διασυρμού, ο οποίος ευτυχώς αποφεύχθηκε με το αποτέλεσμα να γλυκαίνει κάπως με το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων στο 89’.

Στην πραγματικότητα, όμως, η ΑΕΚ ήταν πάλι απογοητευτική, προβλημάτισε και μετά τη νίκη της Ζόρια επί της Λέστερ είναι τελευταία και καταϊδρωμένη στον 7ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ πέρα από το σφράγισμα (και μαθηματικά) του αποκλεισμού.

Πορτογαλικό πάρτι στην αρχή, διαχείριση στη συνέχεια

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ΑΕΚ… Οι «κιτρινόμαυροι» παραταγμένοι με τρόπο, που «φώναζε» από τον Ιταλό κόουτς ότι δεν τους ενδιαφέρει το ματς (υπάρχει ωστόσο και το γόητρο που αγνοεί ο Καρέρα θεωρώντας ότι βρίσκεται προφανώς σε ομάδα χωρίς ευρωπαϊκή παράδοση), βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο…

Στο 7’ ο Τορμένα έχει στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα και δύο λεπτά αργότερα ο Εσγκάιο κάνει το 0-2 για να εκθέσει την παιδική αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ…

Στη συνέχεια η Ένωση έβγαλε μια αντίδραση και αφού ο Ολιβέιρα έχασε ένα ασύλληπτο… άχαστο στο 19’, ο ίδιος κατάφερε να σκοράρει στο 31’ εκμεταλλευόμενος τραγικό γύρισμα προς τα πίσω του Τορμένα.

Το 1-2 δεν έμεινε για πολύ με τους φιλοξενούμενους να είναι επικίνδυνοι σε κάθε σχεδόν κατεβασιά τους και ειδικά από τα αριστερά της επίθεσης τους να κάνουν ό,τι θέλουν (ο Μπακάκης στο δεξί άκρο εκτέθηκε ουκ ολίγες φορές και δικαίως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο).

Τρύπα ατελείωτο στη συγκεκριμένη πτέρυγα των «κιτρινόμαυρων», που επιβεβαιώθηκε ,με μικρό τρόπο και στο 45’ με το 1-3 από τον Ρικάρντο Χόρτα.

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ρυθμό, έκαναν διαχείριση και έτσι η ΑΕΚ γλίτωσε τα χειρότερα.

Παρόλα αυτά η Μπράγκα στο 83’ με τον Γκαλένο πανηγύρισε το τέταρτο τέρμα της, το οποίο άξιζε με δύο κλασικές ευκαιρίες νωρίτερα, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με σουτ του Βασιλαντωνόπουλου στο 89, που ήταν και το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ του μπακ-χαφ της ΑΕΚ.

Κορυφαίος του γηπέδου και της Μπράγκα ο Γκαλένο, από τη δε ΑΕΚ ένα κλικ μεγαλύτερης προσπάθειας με διάρκεια έβγαλε ο Λιβάγια χωρίς να καταφέρει ούτε αυτός να ξεπεράσει όμως τη μετριότητα.

Κίτρινες:58' Βασιλαντωνόπουλος, 70' Ινσούα, 74' Mάνταλος - 30' Μπρούνο Βιάνα, 50' Αλ Μουσράτι, 74' Εσγκάιο, 74' Κάστρο

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία τουΓκεόργκι Καμπάκοφ (Βουλγαρία)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):Τσιντώτας, Μπακάκης (46' Βασιλαντωνόπουλος), Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (75' Γκαρσία), Αλμπάνης (60' Τάνκοβιτς), Λιβάγια, Ολιβέιρα (60' Ανσαριφάρντ).

ΜΠΡΑΓΚΑ (Κάρλος Καρβαλιάλ):Ματέους, Ρικάρντο Εσγκάιο, Μπρούνο Βιάνα (46' Κάρμο), Τορμένα, Νούνο Σεκέιρα, Αντρέ Κάστρο (78' Νοβάις), Αλ Μουσράτι (57' Φρανσέρτζιο), Μεδέιρος (57' Αντρέ Χόρτα), Γκαλένο, Ρικάρντο Χόρτα, Παουλίνιο (71' Γκιλιέρμε).