26/04/2024
Εθνικές ομάδες | Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2020 - 18:39

Άλλη πνοή με Φορτούνη και Τσιμίκα η Εθνική...

Φιλική νική για την Ελλάδα επί της Κύπρου με 2-1 στη Ριζούπολη

Η Εθνική Ελλάδος νίκησε το απόγευμα της Τετάρτης (11/11) με 2-1 την Κύπρο στη φιλική αναμέτρηση στη Ριζούπολη, επιστρέφοντας ξανά στον καλό της εαυτό, με ένα πολύ πειστικό πρώτο ημίχρονο και με τους Τζόλη και Γιακουμάκη να σημειώνουν το παρθενικό τους γαλανόλευκο γκολ.

Η ομάδα του Τζον Φαν'τ Σιπ ήταν ελκυστική με την απόδοσή της, έπαιξε πιο ορθολογικά και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη αν και έχασε πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο προβάδισμα. Οι Τσιμίκας και Φορτούνης επέστρεψαν στην εντεκάδα και έδωσαν άλλη πνοή στην ομάδα. Μάλιστα, ο φορμαρισμένος Γιακουμάκης σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της εθνικής ομάδας. Θετικό δείγμα έδειξε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ενόψει των δύο ματς με Μολδαβία εκτός (15/11) και με Σλοβενία (18/11) στο Γήπεδο της Τούμπας για το Nations League.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο ματς η «γαλανόλευκη», καθώς στο 8', ο Φορτούνης πάσαρε στον Γιακουμάκη, εκείνος σούταρε με το δεξί μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Κύπρου και ο Τζόλης μπήκε στη φάση, πλάσαρε από κοντά και έκανε το 1-0, σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα με την Εθνική Ανδρών. Εννέα λεπτά μετά, η εθνική μας ομάδα ευτύχησε και βρήκε και δεύτερο τέρμα, όταν ο Κουρμπέλης έκανε το γέμισμα για τον Γιακουμάκη, εκείνος κοντρόλαρε την μπάλα στην περιοχή και ανάμεσα σε δυο αντιπάλους κατάφερε να κάνει ιδανικό τελείωμα και στην παρθενική του εμφάνιση με τη γαλανόλευκη κατάφερε να σκοράρει, κάνοντας το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Τζον Φαν’τ Σιπ έκανε πέντε αλλαγές, αφήνοντας έξω τους Μπακασέτα, Τζόλη, Ζέκα, Φορτούνη και Τσιμίκα, με τους δύο τελευταίους να πραγματοποιούν εξαιρετικό ματς. Αντίστοιχα στις θέσεις τους, μπήκαν οι Λημνιός, Πέλκας, Μπουχαλάκης, Λαμπρόπουλος και Λυκογιάννης.

Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν πιο ισορροπημένο σε σχέση με το αντίστοιχο πρώτο όπου η γαλανόλευκη είχε κυριαρχήσει. Η Κύπρος ανέβηκε λίγο πιο ψηλά και στο 58’ μείωσε σε 2-1 με τον Ηλία, όταν στην πλάτη του Μαυρία, ο 24χρονος επιθετικό πρόλαβε την έξοδο του Μπάρκα και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά μετά, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Δημητρίου βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Η   μεγαλύτερη ευκαιρία για την Ελλάδα στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 68’, όταν ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Δημητρίου βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το σφύριγμα της λήξης με την εθνική μας ομάδα να επικρατεί με 2-1 της Κύπρου σε φιλική αναμέτρηση πραγματοποιώντας μια πειστική εμφάνιση, ενόψει των δύο κρίσιμων παιχνιδιών κόντρα σε Μολδαβία εκτός (15/11) και σε Σλοβενία (18/11) εντός για το NationsLeague.

Διαιτητής της φιλικής αναμέτρησης ήταν ο Γερμανός Όσμερς, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπέλτινγκερ και Σχάαλ.