20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2020 - 23:40

O Ατρόμητος προσγείωσε ανώμαλα την ΑΕΚ!

Τεράστια νίκη με 1-0 για τους Περιστεριώτες και σπουδαία διαχείριση αγώνα από Κάναντι * Η Ένωση έβγαλε κούραση και έμεινε με δέκα από το 39΄ με απευθείας κόκκινη του Μάνταλου * Το γκολ ο Γούτας στο 24’

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Νίκη που τον ψηλώνει από κάθε άποψη και του ρεφάρει την ήττα σοκ της πρεμιέρας εντός έδρας από την ΝΠΣ Βόλος πέτυχε ο Ατρόμητος επί της ΑΕΚ το βράδυ της Κυριακής (4/10) στο Περιστέρι.

Έτσι οι «κυανόλευκοι» του Κάναντι πήραν το πρώτο τους τρίποντο στην 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 για το 2020-21 τη στιγμή, που αυτό το αποτέλεσμα αδιαμφισβήτητα αποτελεί μια ανώμαλη προσγείωση για την Ένωση λίγα 24ωρα μετά την επική νίκη επί της Βόλφσπουργκ, που της έδωσε την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Εδώ, όμως, είναι Ελλάδα και ο Καρέρα προφανώς το συνειδητοποίησε πως η ΑΕΚ θα πρέπει να κάνει σωστή διαχείριση για να τα βγάλει πέρα φέτος με παράλληλους ευρωπαϊκούς αγώνες μέχρι το Δεκέμβρη -τουλάχιστον…

Και είναι γεγονός ότι οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν και κόπωση, αλλά ο Ιταλός κόουτς από τον πάγκο δεν μπόρεσε να βρει λύσεις για να γυρίσει το ματς, που… στράβωσε από νωρίς και από πολλές απόψεις.

Καταρχήν η ΑΕΚ έχασε πριν συμπληρωθεί καλά καλά το πρώτο αγωνιστικό τέταρτο τον Γκαρσία από τραυματισμό, στο 24’ δέχεται το γκολ από κεφαλιά του Γούτα για το 1-0 και στο 39’ μένει με δέκα παίκτες από -δίκαιη- απευθείας αποβολή του Μάνταλου…

Σε αυτό το σκηνικό στο β’ ημίχρονο η Ένωση εγκλωβίστηκε στην σωστή τακτική και το διάβασμα του ματς από τον Κάναντι, ο οποίος έκανε υπέροχη διαχείριση του προβαδίσματος των γηπεδούχων από την αρχή μέχρι το τέλος του 90λεπτου.

Η ΑΕΚ σπασμωδικά πήγε να βγάλει κάποια αντίδραση, αλλά ο Ατρόμητος επί της ουσίας και με το αριθμητικό πλεονέκτημα ήταν πιο επικίνδυνος μπροστά στην εστία του Τσιντώτα.

Έτσι το 1-0 δεν άλλαξε και η μεγάλη νίκη των Περιστεριωτών, είναι και δίκαιη, αφού δεν έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έδειξαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ένα πάθος και μια φρεσκάδα, αλλά μετά… έκατσαν.

Ο διαιτητής Παπαπέτρου δεν έκανε το μεγάλο λάθος, ορθά απέβαλε τον Μάνταλο, ωστόσο δεν έκανε ένα άψογο ματς, όπως μας έχει συνηθίσει, καθώς προς το τέλος ανέχθηκε σκληρά μαρκαρίσματα και ειδικά στην περίπτωση του Λόπες του χάρισε τη δεύτερη κίτρινη.

Για τους νικητές ο Ρισβάνης (πίσω σκούπα σε όλα), ο Χαρίσης (στα χάφ) και ο Κωτσόπουλος (άνοιξε πολλές φορές την άμυνα της ΑΕΚ) ήταν οι κορυφαίοι.

Αντίστοιχα από τους ηττημένους ο Τσιντώτας κράτησε την ΑΕΚ μέχρι τέλους μέσα στο ματς με τις αποκρούσεις του και ήταν ο καλύτερος, ενώ καλό ματς έκαναν και οι Σάκχοφ, Λόπες.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Νάτσος, Σάλομον (46' Μπουσουλάτζιτς), Χαρίσης (79' Ούμπιντες), Ενσικουλού (65' Ραμπέλο), Κωτσόπουλος (82' Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (65' Γιακουμάκης).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώντας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (66' Χιντ), Λόπες (90+3' λ.τρ. Σαμπανάτζοβιτς), Σάκχοφ, Σιμόες (66' Ολιβέιρα), Μάνταλος, Γκαρσία (15' λ.τρ. Κρίστιτσιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ.